اگر دلتان یک پرینتر درست و حسابی می خواهد که نوشته‌ها و تصاویر را با سرعت و کیفیت بالا چاپ کند، به فکر خرید پرینتر لیزری باشید. پرینترهای لیزری، از بهترین و پرطرفدارترین مدل‌های پرینتر در دنیا هستند که در بازار ایران وجود دارند. سرعت و دقت چاپ در آنها بسیار بالاتر از سایر مدل‌های پرینتر است. به همین دلیل است که از پرینترهای لیزری هم برای مصارف اداری و هم برای نیازهای شخصی و خانگی استفاده می شود.

برای اینکه دقیق‌تر بدانید پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند و انواع آن را بشناسید، با ما همراه باشید.

پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟

تاریخچه پرینتر لیزری و چاپ لیزری

پرینتر لیزری توسط زیراکس در دهه ۱۹۶۰ و زمانی که ایده استفاده از لیزر برای کشیدن تصاویر بر روی درام دستگاه کپی برای اولین بار مورد توجه قرار گرفت، توسعه یافت. چاپگرهای لیزری به طور گسترده در دفاتر بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند زیرا به طور کلی کارآمدتر از چاپگرهای جوهرافشان هستند.

وظیفه اصلی چاپگرها این است که تصاویر و متون مختلف را از کامپیوتر دریافت کرده و آنها را روی کاغذ پرینت کنند. کیفیت بالا و سریع بودن روند چاپ، از اصلی ترین مزایای یک پرینتر است و شما با پرینتر لیزری می توانید پروژه های مختلف متنی و گرافیکی را با کیفیت بالا و خیلی سریع چاپ کنید.

عملکرد پرینترهای لیزری شبیه به دستگاه فتوکپی است. در واقع تولیدکنندگان، پرینترهای لیزری را با توجه به عملکرد دستگاه‌های فتوکپی ساخته اند. همانطور که می دانید در دستگاه فتوکپی، یک دسته نور شفاف از روی صفحه عبور می کنند تا تصویر موردنظر را روی صفحه کاغذ کپی کنند. پرینتر لیزری هم با همین روش کار می کند.

پرینتر لیزری چیست؟

احتمالاً شما هم این تجربه را داشته‌اید که پس از مالش بعضی مواد به یکدیگر، شاهد ایجاد الکتریسته ساکن باشید. مثلا زمانی که یک بادکنک را به لباس پشمی خود بمالید، خواهید دید که بادکنک پلاستیکی جذب لباس پشمی می شود. در این فرآیند، الکترونها از سطح یک ماده کشیده می شوند و روی سطح ماده دیگری قرار می گیرند. چنین اتفاقی در پرینترهای لیزری نیز رخ می دهد. در پرینترهای لیزری، این نیروی الکترواستاتیکی است که باعث انجام شدن فرآیند چاپ می شود. الکترواستاتیک، نیرویی است که بارهای الکتریکی به هم وارد می کنند.

در نظر بگیرید که وقتی پرینتر لیزری روشن می شود، دسته‌ای از اشعه‌های لیزری به سمت عقب و جلو عبور داده می‌شوند تا تصویر موردنظر را روی استوانه‌ای ایجاد کنند که این استوانه نیز باردار است. نام این استوانه باردار، درام است. حالا تونر دستگاه نیز باردار می شود و به دلیل قانون جابجایی بارها، تونر تصویر را روی کاغذ منتقل می کند. در نهایت، تصویر منتقل شده روی کاغذ با گرمای فیوزر روی برگه ثابت می شود. با این روند، در پرینترهای لیزری بر خلاف دستگاه‌های فتوکپی نیازی به وجود سند فیزیکی برای چاپ نیست و می توان اسناد داخل کامپیوتر را خیلی سریع و راحت چاپ کرد.

پرینتر لیزری چگونه کار می کند؟

وقتی به دستگاه پرینتر دستور پرینت گرفتن از اسناد داده می شود، موتور پرینتر لیزری با دریافت سیگنال از طرف دستگاه شروع به کار می کند و فرآیند چاپ آغاز می شود.

چرخ شارژکننده به صورت الکترواستاتیکی، چرخ هدایت کننده را شارژ می کند. یک پرتوی لیزری به سمت آینه چندضلعی شلیک می شود و تصویری ایجاد می کند و این تصویر در جهت چرخ حساس به نور پخش می‌شود. سپس ذرات تونر به شکل الکترواستاتیکی جذب تصویر روی چرخ می شوند و سپس یک شارژ قوی‌تر باعث می شود تونر از روی درام به کاغذ جذب شوند. در نهایت تصویر از فیوزر می گذرد و با حرارت و فشار روی کاغذ ثابت می شود. پرتوهای لیزری رنگی از شیوه مشابه برای پرینت رنگهای آبی، قرمز، زرد و سیاه استفاده می کنند.

پرینتر لیزری چگونه کار می کند؟

برای درک عملکرد پرینتر لیزری، ابتدا لازم است با اجزای مهم این پرینترها آشنا شوید. در ادامه این نوشته با اجزا و قطعات پرینترهای لیزری بیشتر آشنا خواهید شد.

اجزای سازنده و قطعات پرینتر لیزری

در درون یک پرینتر لیزری، شما یک منبع نور ثابت و یک آینه چندضلعی را مشاهده خواهید کرد. قطعه اصلی چاپ در پرینتر شامل یک چرخ شارژکننده، یک چرخ هدایت کننده کاغذ، درام، محفظه تونر و چرخ انتقال است. دستگاه فیوزر در این پرینترها، از چرخ فشاری و چرخ گرداننده تشکیل شده است.

تونر در پرینترهای لیزری

تونر (Toner)، یکی از بخش های بسیار مهم در پرینترهای لیزری است که وجودش برای پرینتر همان قدر مهم است که وجود جریان خون در رگها برای زندگی انسان اهمیت دارد. برای پرینت تصاویر و نوشته ها در پرینترهای جوهرافشان باید از جوهر استفاده کرد؛ اما در پرینترهای لیزری اوضاع کمی فرق می کند. وظیفه پرینت اسناد روی کاغذ در پرینترهای لیزری، برعهده تونر است. نکته ای که باید بدانید این است که تونر، معادل جوهر نیست؛ بلکه تونر ماده ای پودری شکل و خشک است که از اجزای ریزپلاستیکی تشکیل شده است که این ذرات به روش الکترواستاتیکی شارژ شده اند.

تونر کارتریج پرینتر

تونر، ترکیبی از رنگدانه ها و رزین ها و سایر مواد دانه ای است که به صورت ویژه برای موتور پرینتر لیزری تولید می شوند. تونر پرینتر لیزری، در واقع ماده حیاتی برای پرینترهای لیزری محسوب می شود. تونرها دقیقاً با هم یکی نیستند و هر دستگاه پرینتر لیزری، از تونر مخصوص به خودش استفاده می کند. درست است که تونر در پرینتر لیزری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، اما برای عملکرد صحیحش به دیگر قطعات پرینتر لیزری نیاز دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

درام در پرینترهای لیزری

در پرینترهای لیزری، درام (Drum) قطعه بسیار مهمی است که شکل استوانه‌ای دارد. درام به وسیله یک سیم با جریان الکتریکی مثبت شارژ می شود. زمانی که درام در پرینتر می چرخد، لیزر به سطوح قابل چاپ تابانده می شود. حالا درام، پودر سیاه و باردار تونر را روی کاغذ منتقل می کند. این پودر بسیار ریز است و فقط به قسمتهایی از کاغذ می چسبد که بار منفی دارد. انتقال بارهای مثبت به کاغذ با بار منفی، به دلیل انتقال الکترواستاتیکی صورت می گیرد.

درام کارتریج لیزری

فیوزر در پرینترهای لیزری

فیوزر (Fuser)، یک غلطک گرم در پرینتر لیزری است که کاغذ از وسط آن عبور می کند تا پودرهای ریخته شده روی کاغذ با این حرارت و فشار ذوب شوند و داخل الیاف کاغذ قرار بگیرند.

انواع پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری از بهترین انتخاب‌ها برای انجام کارهایی مانند چاپ، اسکن، کپی و فکس هستند؛ اما این پرینترها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرینترهای لیزری تک کاره و چند کاره

پرینترهای تک کاره، تنها یک کار را انجام می‌دهند و آن کار، پرینت و چاپ اسناد متنی و گرافیکی روی کاغذ است. اما پرینترهای چندکاره امکانات مختلفی برای فکس، اسکن، چاپ و کپی اسناد دارند. پرینترهای چندکاره بیشتر برای اداره ها، شرکت ها و محیط های فروشگاهی استفاده می شود؛ زیرا در محیط‌های کاری باید کارهایی مانند فکس، پرینت و کپی مدارک به صورت مرتب انجام شود. خرید و نگهداری پرینترهای چندکاره هزینه بیشتری نسبت به پرینترهای تک کاره دارد؛ اما برای کاربردهای خانگی می توان تنها به داشتن یک پرینتر تک کاره باکیفیت بسنده کرد.

سرعت و کیفیت چاپ پرینترهای تک کاره بالا است و به آسانی می توان از آنها استفاده کرد. تعمیر پرینترهای تک کاره راحت است و فضای کمی را اشغال می کند. اندازه پرینترهای چندکاره بزرگتر از پرینترهای تک کاره است. پرینترهای رنگی چندکاره به قدری کیفیت بالایی دارند که تنها در دفاتر فنی و مهندسی یا مراکز ارائه دهنده خدمات چاپ از آنها استفاده می‌شود. پرینترهای لیزری سه کاره و پرینترهای لیزری چهار کاره از جمله انواع پرینترهای چندکاره هستند.

منظور از پرینترهای سه کاره چیست؟

پرینترهای لیزری سه کاره، قابلیت انجام سه وظیفه از جمله چاپ، کپی و اسکن را دارند و وجودشان برای مراکز آموزشی و اداری بسیار کاربردی است.

منظور از پرینترهای چهار کاره چیست؟

پرینترهای لیزری چهارکاره می توانند چهار وظیفه مشخص از جمله چاپ، اسکن، کپی و فکس را انجام دهند. در پرینترهای چندکاره برای استفاده از قابلیت فکس باید از کابل تلفن برای اتصال به خط تلفن ثابت استفاده کرد.

پرینترهای لیزری رنگی و سیاه و سفید

همانطور که از نامشان پیداست، پرینترهای رنگی می توانند اسناد را در طیف های رنگی متنوع چاپ کنند؛ اما پرینترهای سیاه و سفید تنها امکان چاپ اسناد در رنگ سیاه را دارند. در پرینترهای سیاه و سفید از یک کارتریج استفاده می شود؛ اما در پرینترهای رنگی از ۴ کارتریج رنگی برای پرینت رنگهای مختلف استفاده خواهد شد.

به دلیل پیچیده بودن پرینترهای رنگی و بالا بودن قیمت کارتریج‌های رنگی، هزینه خرید و نگهداری پرینترهای رنگی از پرینترهای سیاه و سفید بیشتر خواهد بود. البته سرعت پرینترهای سیاه و سفید از سرعت پرینترهای رنگی بیشتر است؛ زیرا چاپ تصاویر و عبور از ۴ کارتریج رنگی مختلف به زمان بیشتری نیاز دارد. با داشتن پرینترهای رنگی، شما می توانید تصاویر و فایل‌های گرافیکی را با کیفیت بالا و رنگهای جذاب چاپ کنید.

حالا که با انواع پرینترهای لیزری آشنا شده‌اید، ممکن است فکر کنید که باید بهترین و حرفه ای ترین پرینتر را برای خود خریداری کنید؛ اما بهتر است ابتدا هدف اصلی از خرید پرینتر را مشخص کنید و دقیقا همان مدل پرینتری را انتخاب کنید که برای نیازهای شما مناسب است. مثلا اگر فریلنسر یا دانشجو هستید و گاهی اوقات نیاز دارید تا برگه‌های موردنظرتان را پرینت بگیرید، داشتن یک پرینتر تک کاره سیاه و سفید برای شما مناسب است و می توانید با هزینه کمتر، این پرینتر را خریداری کنید و برای کارهای مهم خود از آن استفاده کنید.

کارتریج پرینتر لیزری

همانطور که قبلاً گفتیم تونر، جوهر نیست. جالب اینجاست که خیلی ها کارتریج و تونر را هم با یکدیگر اشتباه می گیرند؛ اما تونر و کارتریج نیز با هم فرق دارند. تونر پرینتر لیزری در کارتریج آن نگهداری می شود و تمام فرآیند چاپ با استفاده از مواد تونر صورت می گیرد.

در پرینتر لیزری سیاه و سفید، تنها یک کارتریج وجود دارد که تونرش سیاه رنگ است؛ اما در پرینتر لیزری رنگی، ۴ کارتریج مختلف با رنگهای متفاوت وجود دارد تا بتوانند انواع متون و تصاویر رنگی را به خوبی روی کاغذ چاپ کنند.

برندهای برتر و صاحب تکنولوژی پرینتر لیزری

امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه ساخت پرینترهای لیزری فعالیت می کنند؛ اما برندهایی مانند کانن (Canon)، اچ پی (HP)، سامسونگ (Samsung)، اپسون (Epson) و برادر (Brother) از جمله برندهای برتر در زمینه ساخت پرینترهای لیزری هستند که تا به حال پرینترهای باکیفیتی را به بازار ارائه کرده اند.

پرینترهای لیزری اچ پی HP و پرینترهای لیزری کانن Canon در بین این برندها، پیشرو و  صاحب تکنولوژی‌ هستند و به دلیل استقبال مصرف‌کنندگان از پرفروشترین پرینترهای لیزری در بازار ایران هستند.

نکات مهم در هنگام استفاده از پرینتر لیزری

اگر قصد استفاده از پرینترهای لیزری را دارید، خوب است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • میزان استفاده از پرینترهای لیزری: اولین نکته مهم در خرید پرینترهای لیزری، انتخاب درست پرینتر با توجه به نیازهای فرد است. یعنی شما باید به قابلیت‌های پرینتر توجه داشته باشید و پرینتری را انتخاب کنید که دقیقاً با نیازهای شما هماهنگی دارد.
 • سایز کاغذ قابل استفاده در پرینتر: در هنگام خرید پرینتر لیزری، به سایز کاغذ قابل استفاده در دستگاه توجه داشته باشید و ببینید که آیا متون و تصاویر روی انواع کاغذهای A4 و A5 قابل چاپ است یا خیر؟
 • ظرفیت کاغذ در سینی پرینتر: منظور از این مورد، تعداد برگه‌هایی است که می‌توانند در قسمت پایینی پرینتر قرار بگیرند تا فرآیند چاپ به صورت متوالی و بدون وقفه انجام شود. مثلا اگر ظرفیت کاغذ در سینی پرینتر، ۱۰۰ برگه باشد، شما می توانید ۱۰۰ برگه را یکجا پرینت بگیرید.
 • سرعت چاپ: با توجه به سرعت چاپ پرینتر متوجه خواهید شد که دستگاه در هر دقیقه می تواند چند برگه را پرینت بگیرد. سرعت چاپ پرینتر با عدد مشخص می شود و از واحد ppm (Page Per Minute) برای مشخص کردن آن استفاده می شود.
 • مدت زمان اجرای اولین دستور چاپ: این موضوع به معنای این است که بین ارسال دستور چاپ و انجام فرآیند چاپ، چقدر فاصله می افتد؟ هرچه این فاصله کمتر باشد، سرعت اجرای پرینتر بیشتر خواهد بود و پرینتر شما سریعتر دستوراتش را اجرا می کند.
 • حافظه پرینتر: پرینترها حافظه اختصاصی خود را دارند که وجود این حافظه برای جلوگیری از ایجاد خطا در هنگام چاپ اسناد است. حافظه پرینتر (RAM دستگاه) به افزایش سرعت و کیفیت چاپ کمک می کند. واحد حافظه پرینتر، مگا بایت است. یادتان باشد که هرچه حافظه قوی تر باشد، سرعت و کیفیت چاپ نیز بیشتر است.
 • پردازنده پرینتر: پرینترهای لیزری برای پردازش عملیات چاپ از پردازنده استفاده می کنند. در پرینترهای لیزری نیاز است که اطلاعات کل صفحه در حافظه پرینتر قرار بگیرد و سپس از حافظه به بخش پرینت منتقل شود. وظیفه پردازش و انتقال صفحات برعهده پردازنده پرینتر است.
 • اتصالات پرینتر: تمام درگاه ها و امکاناتی که به ارتباط پرینتر با سایر دستگاه ها کمک می کند، در دسته اتصالات پرینتر قرار می گیرند. بعضی از پرینترهای لیزری، پورت USB دارند؛ یعنی می توان فلش و کامپیوتر را به پرینتر متصل کرد و فایل های موردنظر را خیلی سریع چاپ کرد. بعضی از پرینترها می توانند با کابل اترنت (Ethernet) پرینت تحت شبکه را انجام دهند. برخی دیگر دارای فای وای هستند و می توانند بدون سیم به شبکه یا مستقیم به کامپیوتر و موبایل متصل شوند.
 • دکمه ها و صفحه نمایش پرینتر: برای روشن و خاموش کردن و کنترل سایر عملیات پرینتر، می توانید از دکمه ها و صفحه نمایش پرینتر استفاده کنید و بهتر است هنگام خرید پرینتر، گزینه ای را انتخاب کنید که کار با آن برای شما راحت باشد.
 • کیفیت و وضوح پرینتر: رزولوشن به معنای کیفیت و وضوح پرینتر است که با نمایش تعداد نقاط چاپ شده در هر اینچ (Dots Per Inch) مشخص می‌شود. رزولوشن بالاتر در پرینتر به معنای کیفیت بالاتر چاپگر است.
 • توان چاپ ماهانه: در اداره ها و سازمان ها باید به توان چاپ ماهانه پرینتر توجه کرد و به سراغ پرینتری رفت که توان چاپ بالایی دارد.

قابلیت‌های جذاب پرینترهای لیزری

معمولاً پرینترهای لیزری، قابلیت های جذاب و خاصی دارند. یکی از قابلیت های پرینترهای لیزری، امکان Auto on و Auto off است؛ یعنی زمانی که دستگاه در حالت چاپ نیست، به صورت خودکار به خواب می رود و بعد از ارسال دستور مجدد برای چاپ روشن می شود. این موضوع باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود. یکی دیگر از قابلیت های جذاب پرینترهای لیزری، قابلیت چاپ از راه دور یا eprint است که به شما این امکان را می دهد که بدون نشستن پشت سیستم، کارهای مختلفی مانند چاپ و پرینت را انجام دهید.

سخن آخر

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای خرید پرینتر لیزری تک کاره یا چندکاره این است که دستگاه موردنظر خود را به صورت اینترنتی خریداری کنید. در سایت شرکت آوا فرهنگ آریا، شما می توانید انواع پرینتر لیزری رنگی و سیاه و سفید، تک کاره و چندکاره، با برندهای HP و Canon را همراه با بهترین قیمت مشاهده کنید و مناسب ترین و بهترین پرینتر لیزری را با گارانتی معتبر خریداری کنید.

ما به شما کمک می کنیم تا پرینتر موردنظر خود را با خیال راحت خریداری کنید. محصولات ما پس از خرید همراه با ضمانت نامه و گارانتی معتبر برای شما ارسال می شوند. بنابراین اگر قصد خرید پرینتر لیزری درجه یک و باکیفیت را دارید، همین حالا به فروشگاه اینترنتی ما سر بزنید و پرینتر موردنظر خود را از میان ده‌ها مدل پرینتر انتخاب کنید.

منابع:

https://www.techtarget.com/whatis/definition/laser-printer

https://techterms.com/definition/laserprinter

۵/۵ - (۵ امتیاز)

16 دیدگاه در “پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟

 1. عادل گفت:

  بهترین پرینتر چند کاره لیزری تا الان چه پرینتری هستش؟ که کیفیت بالا و سرعت چاپ بسیار بالایی داشته باشه؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   بهترین گزینه برای انتخاب پرینتر بستگی به نوع نیاز کاربر دارد اما پرفروش ترین پرینترها در حال حاظر canon 23w و HP 428fdn می باشند.

 2. شیخی گفت:

  پرینترهای لیزری تک کاره با پرینترهای لیزری چندکاره چه فرقی دارند؟و برای دفتر کارم اکه بخوام پرینتر لیزری تهیه کنم کدام یک بهتر هستند؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   ‌پرینتر تک کاره فقط قابلیت چاپ فایلهای شما را دارد، اما پرینترهای چند کاره علاوه بر قابلیت چاپ قابلیت اسکن، کپی و فکس(فقط پرینترهای چهارکاره دارای قابلیت فکس هستند) را نیز دارا میباشند.

 3. کیوان گفت:

  پرینتر لیزری دارم باهاش کار میکنم و هنگام چاپ تصاویر تصویرهای که چاپ میشه واضح نیستن و تار هستند درضمن تازه این پرینتر رو تهیه کردم

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربرگرامی با توجه به مدل دستگاهتون و رزولوشن چاپ باید دید دستگاهی که خریداری کردید برای چاپ عکس مناسب هست یا خیر به جز این مورد جنس کاغذ مورد استفاده شما نیز روی کیفیت چاپ اثرگذار است

 4. سیما جوادی گفت:

  پرینتر های لیزری خیلی خوب هستن و کارتریج تونر پرینتر های لیزری نسبت به پرینتر های جوهری عمر طولانی تری دارند و من خودم پرینتر لیزری تهیه کردم

 5. فرهاد گفت:

  پرینتر های لیزری بسیار عالی هستن و قابلیت های زیادی هم دارن و نسبت به پرینتر های دیگه از دوام بیشتری برخوردارن

 6. کاوه گفت:

  با پرینتر های لیزری فقط میشه کاغذ A4 وA5 چاپ کرد؟ و حافظه پرینتر لیزری چقدر هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سایز کاغذ در مدلهای مختلف پرینتر متفاوت است و سایزهای متنوعی را میتوان استفاده کرد. حافظه پرینتر هم با توجه به مدل دستگاه از ۱۶ تا ۵۱۲ متغیر است.

 7. مرادی گفت:

  میشه برای چاپ عکس پرینتر لیزری تک کاره تهیه کرد؟و میشه با این پرینتر عکس رنگی هم چاپ کرد؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   برای چاپ عکس بهتر است پرینتر جوهر افشان تهیه کنید چون با پرینتر لیزری ممکن است عکس شما کیفیت مورد نظرتون رو نداشته باشد.

 8. پیرجمالی گفت:

  سلام وقت بخیر در پرینتر های لیزری ظرفیت کاغذ چقدر هست یعنی چه تعداد کاغذ رو میشه داخل سینی برای چاپ گذاشت؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام. ظرفیت سینی کاغذ در مدلهای مختلف متفاوت است، با مراجعه به مشخصات فنی دستگاه میتوانید از تعداد آن مطلع شوید.

 9. حیدرنژاد گفت:

  با سلام.
  یک سوال داشتم از خدمتتون؟
  قیمت پرینترهای لیزری توی ایران بر چه اساسیه؟ یا بطور کل پرینترها چطور تو ایران قیمت گذاری می شوند؟ چون با مقایسه قیمت های دلاری تفاوت هایی وجود داره. یا اینکه مثلا یک پرینتر قدیمی برعکس همه جای دنیا گرون تر از یک پرینتر جدید توی ایران هست.
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   قیمت پرینتر در ایران بستگی به شرایط واردات، موجودی کالا در بازار، موجودی قطعات مصرفی مثل کارتریج و میزان عرضه و تقاضا دارد.
   با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *