با وجود آنکه سازندگان دستگاه‌های پرینتر اصرار بر استفاده از کارتریج‌ نو و خودداری از شارژ کردن بسیاری از کارتریج‌ها دارند، اما این محصولات بسیار گران هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری بالایی نیز دارند. مقرون‌ به‌ صرفه‌ترین جایگزین کارتریج‌های نو برای کاربران، پرکردن مجدد یا شارژ کارتریج‌ است؛ چرا که در بیشتر مواقع، می‌توان با شارژ کارتریج و استفاده مجدد از آن، به کیفیتی مشابه کارتریج نو دست یافت.

بااین‌حال، شارژ مجدد کارتریج هم هزینه‌های خاص خود را به‌همراه دارد که در این مقاله قرار است این موضوع را بررسی کنیم. اگر قصد پرکردن مجدد کارتریج خود را دارید و به‌دنبال آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر قیمت شارژ کارتریج هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: کارتریج چیست؟

تاثیر هزینه تونر بر قیمت شارژ کارتریج

تونر و جوهر، حیاتی‌ترین مواد مصرفی کارتریج به‌حساب می‌آیند و شما بدون وجود آنها قادر به انجام فرایند چاپ نیستید. تنوع موجود در خود این مواد و شرکت‌های سازنده آن‌ها، انتخاب تونر را کمی دشوار کرده است؛ با‌این‌حال انتخاب یک تونر باکیفیت بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی نیز با کیفیت چاپ دارد. استفاده از تونرهای غیراصل و تقلبی، نه‌تنها کیفیت موردانتظار را برای شما به‌دنبال ندارد، بلکه منجر به تعداد چاپ کمتری نیز نسبت به تونرهای اصل خواهد شد. کیفیت چاپ، شفافیت و وضوح اسناد چاپ شده هم از موارد دیگری هستند که بر اهمیت استفاده از تونرهای اصل برای شارژ کارتریج می‌افزایند.

پودر تونر پرینتر رنگی اچ پی

برخلاف باور عموم که استفاده از تونرهای غیراصل را برای شارژ کارتریج، مقرون‌به‌صرفه می‌دانند، این تونرها، با آسیب رساندن به قطعه‌های مختلف کارتریج مانند هد، درام و فیوزر، نه‌تنها باعث افزایش هزینه‌های شما می‌شوند، بلکه عمر مفید دستگاه را نیز کاهش می‌دهند؛ بنابراین استفاده از تونرهای اصل، با وجود افزایش هزینه شارژ کارتریج، منجر به کیفیت و ماندگاری بیشتر تجهیزات اداری می‌شود و شما را از پرداخت خسارات سنگین در آینده، بی‌نیاز می‌کند.

عامل مهم و تاثیرگذار دیگر در قیمت شارژ کارتریج، اطمینان از پرشدن کارتریج تا حداکثر ظرفیت خود است. حصول اطمینان از این مورد، تضمین می‌کند که پرینتر، صفحه‌های بیشتری را بعد از هربار شارژ کارتریج چاپ می‌کند و این امر موجب صرفه‌جویی قابل‌توجه در هزینه‌های شما خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر لطفا بخوانید: قطعات و اجزاء سازنده کارتریج‌

نقش قیمت درام بر هزینه شارژ کارتریج

درام، استوانه‌ای با بار الکتریکی است که تونر را از کارتریج، جهت انتقال تصویر به کاغذ، می‌گیرد. درام‌ها، بسته به طراحی و مدل پرینتر به دو‌صورت در آن‌ها قرار گرفته‌اند؛ در برخی از پرینترها، درام در کارتریج تعبیه شده است و در برخی دیگر، به‌صورت واحدی مستقل و جداگانه قرار دارد. قیمت کارتریج‌های مجهز به درام داخلی، کمی گران‌تر از دستگاه‌هایی با درام‌های مستقل است.

درام کارتریج پرینتر لیزری

دستگاه‌های دارای درام مستقل از کارتریج، معمولا پس از سه یا چهاربار شارژ یا تعویض کارتریج، نیازمند تعویض درام هستند؛ این درحالی است که درام ادغام شده با کارتریج، ممکن است پس از هربار شارژ کارتریج نیاز به تعویض داشته باشد. درواقع نسبت به سایر قطعات کارتریج، درام، در هربار شارژ زودتر از سایرین نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

سطح درام، در اثر استفاده دچار خراشیدگی یا آسیب می‌شود و درصورتی‌که با یک درام جدید جایگزین نشود، شما با خطوط نازک و عمودی و همچنین نقاط و لکه‌های زیادی در صفحه چاپی خود مواجه می‌شوید؛ بنابراین قیمت درام می‌تواند ارتباط مستقیمی با قیمت شارژ کارتریج داشته باشد.

نقش تعویض مگنت‌ در قیمت شارژ کارتریج

مگنت، میله‌ای با خاصیت مغناطیسی و به‌شکل استوانه است. این قطعه، بین کارتریج و درام قرار دارد و تونر، تحت تاثیر بارهای الکتریکی موجود بین مگنت و درام، به درام منتقل می‌شود. مگنت هم، درست مانند درام، باید هنگام شارژ کارتریج بررسی شود؛ چراکه پس از درام، دومین قطعه‌ای است که احتمال آسیب‌دیدگی آن در اثر استفاده مکرر افزایش پیدا می‌کند و باید به‌موقع تعویض شود.

مگنت کارتریج پرینتر لیزری

آسیب مگنت، موجب بروز لکه‌های سیاه، کمرنگ‌شدن چاپ و حفره‌های سفید در نسخه چاپی خواهد شد. تعویض مگنت در هنگام شارژ نیز گزینه‌ی دیگر است که هزینه شارژ کارتریج را، به‌صورت مستقیم، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اثر قیمت فوم رولر روی قیمت شارژ کارتریج

همیشه توصیه می‌شود که هنگام شارژ کارتریج، قطعه‌هایی که اصطکاک بیشتری در طی فرایند چاپ دارند، با قطعات نو جایگزین شوند. تاکید بر این موضوع، به‌دلیل حفظ کیفیت چاپ، انجام تعداد چاپ بیشتر و افزایش عمر دستگاه است. فوم رولر هم، پس از درام و مگنت، ازجمله قطعاتی است که تعویض آن در هنگام پرکردن مجدد کارتریج، اولویت دارد.

فوم رولر کارتریج پرینتر لیزری

فوم رولر، علاوه بر کمک به انتقال تونر روی کاغذ در هنگام چاپ، وظیفه‌ی زدودن آلودگی‌ها و ضایعات برجای‌مانده روی درام را نیز برعهده دارد. چنانچه این قطعه آسیب ببیند، با نسخه‌های چاپی بی‌کیفیت و اختلالات بسیار دیگری مواجه خواهید شد؛ به‌همین‌‌خاطر نیز توصیه می‌شود که هنگام شارژ کارتریج، سلامت این قطعه را هم به‌دقت بررسی و درصورت نیاز، آن را با یک قطعه‌ی نو، جایگزین کنید. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که قیمت فوم رولر هم روی هزینه شارژ کارتریج تاثیرگذار است.

نقش تعویض چیپست‌ها بر قیمت شارژ کارتریج

تراشه‌های الکترونیک نصب‌شده روی کارتریج، با ظاهرکردن پیام هشدار روی رایانه شخصی شما، از کاهش سطح تونر پرینتر خبر می‌دهند. این تراشه‌های هوشمند، برای نظارت روی ذخیره و سطح فعلی تونر کارتریج استفاده می‌شوند و علاوه بر کاهش میزان تونر دستگاه، در صورت بروز هر مشکل دیگری نیز هشدارهایی را به رایانه ارسال می‌کنند.

چیپست کاتریج پرینتر

در بیشتر مواقع، این چیپست‌ها، برای تونرهای خاص برنامه‌ریزی شده‌اند و گاهی با وجود نصب کارتریج شارژشده، همچنان اخطار می‌دهند و فرایند چاپ را متوقف می‌کنند. از بزرگترین مشکلات شارژ کارتریج نیز می‌توان به همین مورد اشاره کرد؛ برای حل این مشکل، پس از پرکردن مجدد کارتریج، باید این چیپست‌ها را بازنشانی یا تعویض کرد تا چاپگر شما بتواند به کار خود ادامه دهد.

در برخی از مدل‌های چاپگر، از طریق بازنشانی یا reset می‌توان حافظه این تراشه‌ها را صفر کرد؛ درحالی‌که برخی از این تراشه‌ها، سطوح تونر را به‌طور دائم در حافظه خود ثبت می‌کنند و ما اجازه دسترسی به داده‌های آن را نداریم. اگر چنین چیپستی در پرینتر شما وجود دارد، هنگام شارژ کارتریج خود باید این تراشه الکترونیک را نیز تعویض کنید و درصورتی‌که مجبور به این کار شوید، باید هزینه خرید چیپست را هم به قیمت شارژ کارتریج خود اضافه کنید.

سخن پایانی

شارژ کارتریج، باوجود به‌صرفه‌بودن نسبت به خرید کارتریج، هزینه‌های خاص خود را نیز به دنبال دارد. بیشتر قطعه‌های کارتریج‌های امروزی، مصرفی هستند و در هر بار پرکردن مجدد، از نظر صحت و سلامت باید مورد بررسی قرار گیرند. تعویض به‌موقع هر یک از این قطعات، باوجودآنکه ممکن است موجب افزایش هزینه شارژ کارتریج شود، اما افزایش کیفیت چاپ و عمر مفید دستگاه را به‌دنبال خواهد داشت.

فراموش نکنید که با خرید کارتریج نو و شارژ کارتریج در مراکز معتبر مانند شرکت آوا فرهنگ آریا و به کمک متخصصین این حوزه، با توجه به رعایت نکاتی مانند پرکردن کارتریج تا حداکثر ظرفیت و چک‌کردن سالم‌بودن قطعات آن، می‌توانید قیمت شارژ کارتریج را کاهش دهید و سلامت و عملکرد دقیق دستگاه پرینتر خود را نیز تضمین کنید.

منابع

https://blog.diskdepot.co.uk/index.php/original-compatible-remanufactured-and-refilled-toner-cartridges-for-laser-printers

https://www.ldproducts.com/blog/whats-the-difference-between-a-toner-cartridge-and-a-drum-unit

https://www.inkhub.com.au/ink/most-common-toner-cartridge-problems

۵/۵ - (۴ امتیاز)

16 دیدگاه در “قیمت شارژ کارتریج به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. جعفرخانی گفت:

  قیمت شارژ کارتریج الان چقدر هست و چطور میتونم هماهنگ کنم برای اینکه کارتریج پرینترم رو شارژ کنم ؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   قیمت شارژ کارتریج بستگی به مدل کارتریج شما دارد. جهت هماهنگی با پشتیبانی تماس بگیرید.

 2. اکبری گفت:

  کارتریج های لیزری چند مدل هستن من یک کارتریج میخوام که کیفیت بالایی نسبت به بقیه داشته در کل برای چاپگر لیزری چه نوع کارتریجی بگیریم خوبه؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   هر مدل دستگاه پرینتر کارتریج مخصوص به خود را دارد که حتما هنگام تهیه کارتریج باید به مدل دستگاه و مدل کارتریج توجه کنید. کارتریج های طرح از نظر کیفیت ممکن است متفاوت باشند و بهتر است حتما کارتریج طرح گرید A تهیه بفرمایید.

 3. واحدی گفت:

  بهتر هست یک کارتریج رو شارژ کرد یا کارتریج رو تعویض کرد کدوم روش،بهتر هست و به صرفه تر هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   اگر کارتریج شما اورجینال است شارژ کارتریج توصیه میشود. در مورد کارتریج های طرح نیز تا چند بار قابل شارژ هستند، اما تعداد دفعاتی که میتوانید آنها را شارژ کنید به مراتب کمتر از کارتریجهای اورجینال است.

 4. سمیرا گفت:

  ببخشید یک سوال اینکه کارتریج جوهرافشان و کارتریج لیزری هرکدام به صورت جدا میتونن چند عدد برگ رو چاپ کنند؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   همه دستگاه ها قابلیت چاپ از روی گوشی را ندارند، جهت راهنمایی بهتر با پشتیبانی تماس بگیرید همکاران ما با دانستن مدل دستگاه شما راهنمایی خواهند کرد.

 5. ابراهیمی گفت:

  خواستم بدونم برای کارتریج های لیزری کارتریج اورجینال بخریم بهتره قیمتش چقدر هست میخوام قیمت مناسب و مقرون به صرفه باشه و عمرمفید داشته باشه

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام. متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در واردات محصولات اورجینال وجود دارد اختلاف قیمت بین کارتریج اورجینال و طرح بسیار زیاد است، و با توجه به کیفیت بالای کارتریج های طرح استفاده از این نوع محصول توصیه میگردد.

 6. افشار گفت:

  قیمت شارژ کردن کارتریج چقدر هست و اینکه اگر خودمون نتونیم انجام بدیم شارژ رو شما خدمات شارژ کارتریج هم دارید ؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   قیمت شارژ کارتریج با توجه به مدل متفاوت است، جهت شارژ کارتریج لیزری و اطلاع از هزینه با واحد پشتیبانی تماس بگیرید

 7. احمدی گفت:

  سلام ببخشید شارژ کارتریج چقدر زمان میره؟
  و اینکه چندبار میشه یک کارتریج رو شارژ کرد اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنونم

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام. معمولا شارژ کارتریج یک روز زمان میبرد. کارتریجهای اورجینال تا حدود ۱۰ بار و کارتریج های طرح تا دو الی سه بار قابل شارژ هستند

 8. امیرکمالی گفت:

  سلام روزشما بخیر ببخشید ی سوال داشتم هزینه کارتریج پرینتر جوهرافشان چقدر هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام. متاسفانه در حال حاضر شرکت آوا فرهنگ فقط جهت شارژ کارتریج های لیزری خدمات ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *