دستگاه کپی و پرینتر، در نگاه اول، بسیار شبیه به یکدیگر به نظر می‌رسند؛ اما اگر دقت بیشتری به‌کار گیریم، تفاوت‌هایی را بین آنها پیدا خواهیم کرد. در این مقاله، سعی کرده‌ایم به موضوع تفاوت بین دستگاه‌ فتوکپی و پرینتر بپردازیم و عملکرد کپی با پرینت را مقایسه کنیم و شما را با مهم‌ترین شباهت‌ها و تفاوت‌های کاربردی آنها آشنا کنیم.

با وجود آنکه دنیای اطراف ما به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود، اما همچنان اسناد فیزیکی در میان کسب و کارها، مرکزهای آموزشی و همینطور جهت استفاده‌های شخصی، جایگاه خود را حفظ کرده‌اند؛ چراکه سندهای کاغذی به صورت پرینت یا کپی شده، روشی اثبات‌شده و قابل‌اطمینان برای جمع‌آوری، ذخیره، بایگانی و انتقال اطلاعات به‌حساب می‌آیند. این موضوع، باعث شده است تا دستگاه‌ فتوکپی و پرینتر، هنوز هم نقش عمده‌ای در ایجاد سندهای فیزیکی داشته باشند.

پرینت چیست و چگونه توسط پرینتر انجام می شود؟

پرینتر، یک سخت‌‌افزار جانبی است که اطلاعات دیجیتالی موجود روی صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل شما را دریافت و آنها را، با بالاترین کیفیت ممکن، روی کاغذ چاپ می‌کند. چاپگرهای مختلف، از طریق پورت USB، قابلیت Wireless یا Wi-Fi می‌توانند به کامپیوتر شما متصل شوند و امکان انتقال اسناد را برای شما فراهم آورند.

پرینتر

هر برند پرینتر، درایورها و نرم‌افزارهای پشتیبانی منحصربه‌فردی دارد که باید روی رایانه شما نصب شوند؛ البته بسیاری از چاپگرهای جدید، قادر به پشتیبانی از کارت حافظه و دوربین‌های دیجیتال هم هستند. مدل‌های حرفه‌ای یا چندکاره نیز این روزها طرفداران خاص خود را دارند؛ زیرا علاوه بر پرینت، از قابلیت‌های دیگری مانند اسکن، فکس و کپی نیز برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرینتر خانگی

فتوکپی چیست و چگونه توسط دستگاه کپی انجام می شود؟

فتوکپی کردن را می‌توان فرایند اسکن از روی سند اصلی و چاپ آن روی کاغذ دانست. دستگاه فتوکپی، به کاربر اجازه می‌دهد تا از یک سند یا تصویر، نسخه‌های متعددی را روی کاغذ چاپ کند. در این دستگاه‌ها، از فناوری «xerography» استفاده می‌شود که همان فناوری استفاده‌ شده در پرینتر لیزری است؛ به‌گونه‌ای که فرایندی خشک، با استفاده از تونر و حرارت، باعث ایجاد تصویر روی کاغذ می‌شود.

دستگاه فتوکپی

دستگاه‌های فتوکپی، در گذشته دستگاه‌هایی تک‌کاره بودند؛ اما در حال حاضر، می‌توانند در مدل‌های رومیزی یا ایستاده چندین عملکرد را برای کاربران خود انجام ‌دهند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه کپی

 

7 تفاوت تاثیرگذار بین دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، تشخیص اینکه کدام‌یک از دستگاه‌های پرینتر یا فتوکپی برای شما کارآمدتر و مناسب‌تر هستند، می‌تواند گاهی دشوار و گیج‌کننده باشد؛ البته ناگفته نماند که امروزه با توجه به پیشرفت‌های روزافزون، تفاوت بین دستگاه‌های کپی و پرینتر محوتر از گذشته شده است. یک دستگاه کپی یا پرینتر امروزی در کنار وظیفه اصلی خود، سه یا چهار قابلیت دیگر هم دارد که قدرت تصمیم‌گیری کاربر خود را افزایش می‌دهد. ما در این قسمت، از تفاوت‌های بین این دو دستگاه با تمرکز بر وظیفه اصلی آنها صحبت خواهیم کرد:

فرق کپی با پرینت چیست؟ تفاوت در هدف و وظیفه

پرینترها، اطلاعات متنی و تصویری موجود در کامپیوتر یا رایانه را دریافت می‌کنند و شما با اعمال تنظیماتی می‌توانید سند مورد نیاز خود را با انجام دستور Print به صورت فیزیکی تهیه کنید؛ اما دستگاه‌های فتوکپی، برای انجام وظیفه خود، به یک نسخه فیزیکی نیاز دارند. شما با قرار دادن آن نسخه و اعمال دستوراتی به دستگاه، می‌توانید به تعداد مورد نیاز از سند اصلی خود کپی تهیه کنید.

تفاوت در کیفیت و میزان جوهر مصرفی دستگاه فتوکپی و پرینتر

اگر بخواهید اسناد خود را با کیفیت بالایی چاپ کنید، دستگاه شما جوهر بیشتری مصرف خواهد کرد. مقدار جوهر استفاده شده، دقیقا به میزان کیفیت چاپ مورد نظر شما بستگی دارد. چنانچه تعداد نسخه چاپی کمتر و کیفیت و وضوح تصویر بالاتری انتظار دارید، پرینترها گزینه‌های بهتری برای شما خواهند بود.

ازآنجایی‌که میزان مصرف جوهر پرینترها بیشتر از دستگاه‌های کپی است، چنانچه نیاز به تعداد بالایی سند چاپ‌شده دارید، بهتر است از دستگاه‌های فتوکپی استفاده کنید.

تفاوت در سرعت‌عمل دستگاه فتوکپی و پرینتر

اگر کسب و کار یا نوع استفاده شما به گونه‌ای است که باید روزانه از مدارک زیادی به صورت متوالی کپی تهیه کنید، استفاده از دستگاه‌های فتوکپی را توصیه می‌کنیم.

ناگفته نماند که در دستگاه‌های مدرن‌تر فتوکپی، شما جهت چاپ و تهیه نسخه فیزیکی اسناد خود، با اعمال تنظیمات دلخواه و مورد نیاز مانند وضوح تصویر، کیفیت و… در مقایسه با دستگاه‌های پرینتر، با تفاوت زیادی مواجه نخواهید شد و تنها موضوعی که شاهد آن خواهید بود، تفاوت در سرعت چاپ اسناد است؛ بنابراین اگر لازم است تا از تعداد زیادی سند، در زمان کم، کپی تهیه کنید، دستگاه‌های فتوکپی، نسبت به پرینترها، گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

تفاوت در مرتب‌سازی اسناد در دستگاه فتوکپی و پرینتر

دستگاه‌های فتوکپی، نه‌تنها برای تهیه کارهای سنگین و تکثیر اسناد به تعداد زیاد به‌کار می‌روند، بلکه از قابلیت‌های کامل‌کننده دیگری مانند مرتب‌سازی سندها و صحافی خودکار هم بهره‌مند هستند؛ البته بسیاری از برندهای دستگاه‌های فتوکپی، ویژگی‌های بیشتری مانند پانچ‌کردن و منگنه‌کردن را نیز دارا هستند. اگر ترتیب و نظم صفحه‌های سند شما برایتان اهمیت دارد و می‌خواهید از آنها به‌صورت انبوه کپی تهیه کنید، می‌توان دستگاه‌های فتوکپی را نسبت به پرینترها موفق‌تر دانست.

تفاوت در هزینه کپی با پرینت

شاید پرینترها هم این امکان را به شما بدهند که صفحه‌های زیادی را چاپ کنید؛ اما چنانچه، به سرعت، بیشتر از کیفیت نیاز دارید، دستگاه‌های کپی گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری برای شما خواهند بود. توجه داشته باشید که دستگاه‌های کپی مدرن نه‌تنها به انرژی کمتری نسبت به نسخه‌های قبلی خود نیاز دارند، بلکه از مواد مصرفی کمتری (جوهر، تونر و غیره) نیز برای هر کپی استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری هم دارند.

این نکته را هم به‌خاطر داشته باشید که اگر روزانه تعداد صفحه‌های زیادی برای نیازهای حرفه‌ای و شخصی خود چاپ نمی‌کنید، خرید پرینتر گزینه بهتر و کم‌هزینه‌تری است؛ به‌ویژه اگر نیاز به اعمال تنظیمات پیشرفته‌تری برای انجام عملیات چاپ نیز داشته باشید.

تفاوت در نحوه استفاده

دستگاه‌های فتوکپی، نیاز به اتصال به کامپیوتر ندارند و شما تنها با قراردادن سندهای خود روی شیشه دستگاه یا ADF (سیستم تغذیه اتوماتیک) آن می‌توانید از سندهای اصلی خود، نسخه‌های زیادی تهیه کنید. این در حالی است که پرینترها باید، به‌ هر طریقی، به رایانه شما متصل شوند و استفاده از درایورها و نرم‌افزارهای مرتبط برای استفاده از آنها ضروری است.

تفاوت در اندازه دستگاه فتوکپی و پرینتر

برخی از دستگاه‌های کپی، فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند و این موضوع، ممکن است موردپسند بسیاری از کاربران نباشد. چنانچه فضای کافی برای این دستگاه‌ها ندارید، می‌توانید دستگاه‌های کپی چندکاره و مدرن یا پرینترهای چندکاره در ابعاد کوچک‌تر و ظریف‌تر را انتخاب کنید.

سخن آخر

آگاهی از تفاوت‌های بین دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر، به شما کمک می‌کند تا با توجه به نیازها و انتظارات خود از یک دستگاه، راحت‌تر بتوانید گزینه مناسب را انتخاب کنید. اگر جهت خرید یک دستگاه مناسب، به مشاوره و راهنمایی بیشتر نیاز دارید، می‌توانید از تخصص همکاران ما در این زمینه بهره‌مند شوید؛ همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه آوا فرهنگ آریا، از پیشرفته‌ترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر موجود در بازار نیز دیدن کنید.

قیمت و خرید پرینتر

قیمت و خرید دستگاه کپی

سوالات متداول

تفاوت‌ بین دستگاه فتوکپی و پرینتر چیست؟ پرینترها، اطلاعات موجود در کامپیوتر را به صورت دیجیتالی دریافت می‌کنند و شما می‌توانید فایل خود را روی کاغذ چاپ کنید؛ اما دستگاه‌های فتوکپی، به یک نسخه فیزیکی نیاز دارند که پس از اسکن کردن آن، امکان کپی از آن را فراهم می کنند.

منابع:

https://www.copierking.co.uk/blog-case-studies/what-is-the-difference-between-a-photocopier-printer-mfd-and-mfp-machine

https://ok.com.au/difference-between-photocopy-and-print

http://www.differencebetween.info/difference-between-copier-and-printer

4.3/5 - (12 امتیاز)

14 دیدگاه در “فرق کپی با پرینت در دستگاه فتوکپی و پرینتر

 1. آرمان گفت:

  میخوام زمانی که کپی میگیرم قابلیت این رو داشته باشه که دو طرفه کپی بگیره از کاغذ و سرعت چاپ بالایی داشته باشه پرینتر بهتر هست با دستگاه کپی؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   اگر قابلیت فتوکپی برای شما در اولویت است و از اسکن و پرینت دستگاه استفاده چندانی نمیکنید به شما دستگاه فتوکپی رو پیشنهاد میکنیم

 2. فریبرز گفت:

  میخوام دستگاه چاپگر بخرم از نظر سرعت چاپ و هزینه کدوم یکی بهتر هست برام دستگاه کپی یا پرینتر؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   اینکه دستگاه فتوکپی بخرید یا پرینتر چندکاره بستگی به نوع کار و حجم کارتون داره، اگر بیشتر از قابلیت فتوکپی و در تعداد بالا استفاده میکنید دستگاه فتوکپی گزینه بهتری برای شماست.

 3. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید من دستگاه Toshiba e-studio 18 دارم میخواستم بدونم با هر بار شارژ کامل کارتریج چند برگه رو میشه با پوشش ۱۰ الی‌ ۱۵ درصد کپی و پرینت گرفت

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   کارتریج این مدل دستگاه تا حدود ۱۵۰۰۰ برگ به چاپ می‌رساند که این تعداد با توجه به حجم متن ممکن است کمتر شود.
   با تشکر.

 4. مرکز درمانی دیالیز گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  لطفا برای خرید
  1- کاربرد آزمایشگاه روزانه حداکثر بین 30 تا 50 برگ پرینت (البته خرید یک دستگاه 4 کاره مدنظر می باشد)

  2- کاربرد مرکز درمانی : ماهانه 4000 برگ پرینت (که میتوان این تعداد در در طول یک ماه و در پایان هر هفته پرینت گرفته شود).

  لطفا پیشنهاد در هر 2 مورد.

  1- خرید دستگاه کپی استوک ایستاده یا رومیزی برای هر 2 مورد ؟
  2- خرید دستگاه پرینتر چند کاره لیزری برای هر 2 مورد ؟
  3- خرید پرینتر تک کاره برای مورد 2؟

  سپاس فراوان

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   پیشنهاد ما دستگاه پرینتر چهارکاره می باشد. برای راهنمایی بهتر با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر.

 5. علی گفت:

  سلام
  من کارم کپی گرفتن از اسناد است
  بنظر شما یه دستگاه فتوکپی شارپ بگیرم بهتره یا پریترهای جدید hp با قابلیت کپی مثل hp525 که کاتریج میخورن .
  باتشکر

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام.
   اگر نوع كار شما صرفا كپی از استاد چاپ شده است دستگاه فتوكپی انتخاب بهتری برای شماست اما اگر به قابليت پرينت و اسكن با كيفيت و سرعت بالا هم نياز داريد پرينترهای چندكاره ليزری رو پيشنهاد ميكنيم.

 6. مهرناز گفت:

  ما میخوایم برگه های امتحانی دانش آموزان رو با نام خودشون پرینت بگیریم ، حالا سوال اینه که زمانی که دستگاهی کپی به کامپیوتر وصل میشه و میشه توسط کامپیوتر هم پرینت گرفت، آیا از نظر استهلاک دستگاه کپی ، زمانی که من تمام نوشته های پرینت شدم ثابت هست، جز، نام و نام خانوادگی ، فرسودگی خاصی ایجاد میکنه؟ یا اینکه بی خیال چاپ نام و نام خانودگی بشم و از یگ برگه فقط 100 عدد کپی بگیرم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   کپی کردن یا پرینت گرفتن از کامپیوتر با دستگاه فتوکپی از نظر استهلاک تفاوتی ندارد و عملیات چاپ یکسانی صورت می گیرد و تنها تفاوت در این است که در حالت کپی گرفتن ابتدا از برگه کاغذی اسکن گرفته می شود سپس فرایند چاپ لیزری انجام می شود. بنابراین هر طور که خروجی کار مورد نظر است و سرعت کار را بهبود می بخشد اقدام بفرمائید.
   با تشکر.

 7. اخلاقی گفت:

  فرق کپی و پرینت به صورت خلاصه چیه؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام.
   در عملیات پرینت نسخه دیجیتالی یک فایل روی کاغذ چاپ می شود ولی در فرایند کپی ابتدا از نسخه فیزیکی اسکن گرفته می شود و سپس روی کاغذ چاپ می شود.
   با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *