شارژ‌‌ کارتریج، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صاحبان پرینتر به‌شمار می‌رود. فرقی نمی‌کند که پرینتر جوهرافشان داشته باشید یا از پرینتر لیزری استفاده کنید، در هر صورت، بعد از مدتی، نیاز به شارژ کارتریج دستگاه خود خواهید داشت. ما در این مطلب، به شما خواهیم گفت که شارژ کارتریج چیست و نحوه‌ی انجام‌دادن آن به چه صورت است؟ اگر قصد شارژ کارتریج جوهری خود را دارید، یا به‌دنبال یادگرفتن روش شارژ کارتریج تونر لیزری هستید، با ما همراه باشید.

شارژ کارتریج چیست و چگونه انجام می‌شود؟

شارژ کارتریج جوهری در پرینترهای جوهرافشان

همان‌طور که در مقاله‌ی “کارتریج چیست؟” هم گفتیم، کارتریج جوهر، در پرینترهای جوهرافشان مورد استفاده قرار می‌گیرد و  محل ذخیره‌ی جوهر مورد نیاز دستگاه است. این جوهر، بعد از مدتی به اتمام می‌رسد و به‌همین دلیل نیز شما نیاز به شارژ یا تعویض کارتریج چاپگر خود خواهید داشت. قبل از اینکه در رابطه با توصیه‌ی کارشناسان در رابطه با شارژ کارتریج جوهری صحبت کنیم، اجازه دهید تا با مراحل انجام این کار آشنا شویم.

 

مراحل شارژ کارتریج جوهری

شارژ کارتریج جوهر

 • قبل از انجام هرکاری، باید به سراغ دفترچه‌ی راهنمای پرینترتان بروید و با مطالعه‌ی آن، از نوع جوهر سازگار با دستگاه خود، مطلع شوید.
 • در مرحله‌ی بعد، لازم است تا یک کیت شارژ مناسب و باکیفیت خریداری کنید. این کیت، حاوی جوهر پرینتر، سرنگ و دستکش است.
 • پس از آماده‌کردن شرایط و مطمئن‌شدن از اینکه دوشاخه‌ی دستگاه خود را از پریز خارج کرده‌اید، باید با احتیاط کامل، کارتریج را از پرینتر خارج کنید. فراموش نکنید که در این مرحله، هد کارتریج را نیز با کمک یک دستمال نرم و مرطوب، تمیز کنید.
 • سرنگ را با جوهر پر کنید و به‌دنبال محل تزریق جوهر روی کارتریج بگردید. توجه داشته باشید که گاهی اوقات لازم است تا برای پیداکردن سوراخ تزریق جوهر، لیبل روی کارتریج را بردارید.

برداشتن لیبل کارتریج جوهر

 • بعد از کنارزدن لیبل، سوزن سرنگ را داخل حفره‌ی کارتریج قرار دهید و جوهر را به‌آرامی تزریق کنید. میزان جوهر مورد نیاز کارتریج، بستگی به نوع و مدل پرینتر شما دارد و تمام این اطلاعات، در دفترچه‌ راهنمای دستگاه درج شده است.

تزریق جوهر کارتریج با سرنگ

 • بعد از پایان تزریق جوهر، نوبت به هواگیری کارتریج می‌رسد. برای این‌کار، از یک سرنگ خالی استفاده کنید و با فشار هوا به داخل کارتریج، جوهر را به سمت هد، حرکت دهید.
 • در مرحله‌ی آخر، کارتریج را تمیز کنید و پس از چسباندن لیبل، آن را داخل دستگاه پرینتر خود قرار دهید.

شارژ کارتریج جوهری، هزینه‌ی کم‌تری نسبت به تهیه‌ی یک کارتریج جدید دارد؛ اما به توصیه‌ی کارشناسان، بهتر است این کار را انجام ندهید. به گفته‌ی این افراد، در صورت استفاده از جوهر نامرغوب یا انجام نادرست شارژ کارتریج جوهر، دستگاه چاپگر دچار آسیب خواهد شد و خسارات سنگینی را به شما تحمیل خواهد کرد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از انجام این‌کار، حتما با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید تا متحمل هزینه‌های سنگین نشوید.

شارژ کارتریج تونر در پرینترهای لیزری

شارژ کارتریج تونر

کارتریج پرینتر لیزری، حاوی ماده‌ای به‌نام تونر است و بعد از تمام‌شدن، قابلیت شارژ دارد. شارژ کارتریج لیزری، سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود و این امکان را برایتان فراهم می‌آورد تا با صرف هزینه‌ای بسیار پایین، تا مدت‌ها، از کارتریج خود استفاده کنید. قبل از آموزش شارژ کارتریج تونر، باید ابزارهای زیر را تهیه کنید:

 • جوهر تونر باکیفیت و مناسب دستگاه خود
 • پیچ‌گوشتی چهارسو
 • یک پارچه نرم
 • مقداری روزنامه‌ باطله
 • ابزاری با لبه‌ی تیز

مراحل شارژ کارتریج لیزری

کارتریج تونر را از دستگاه پرینتر خود خارج و پیچ پوشش کناری آن را باز کنید.

خارج کردن پیچ پوشش کناری کارتریج لیزری

بعد از برداشتن پوشش کناری کارتریج، درام را از قسمت ابتدایی آن بگیرید و به بیرون بکشید.

بیرون کشیدن درام

پس از خارج‌کردن درام از کارتریج، مطابق تصویر زیر، غلتک PCR را نیز خارج کنید.

خارج کردن غلتک PCR

در این مرحله، با کمک یک ابزار نوک‌تیز، میله‌ی PCR را ابتدا کمی به سمت راست حرکت دهید؛ سپس آن را به سمت بالا بکشید و در نهایت، با‌ حرکت‌دادن به سمت چپ، میله را خارج کنید.

خارج کردن غلتک PCR

اکنون باید به‌سراغ بخش جوهر کارتریج بروید و پس از بازکردن میخ‌های موجود در دو سر آن، این بخش را خارج کنید.

بازکردن میخ‌ها

در این مرحله، باید بخش خارجی کارتریج را که معلق شده است، مطابق شکل زیر، جدا کنید.

جدا کردن بخش خارجی کارتریج

مرحله‌ی بعد، خارج‌کردن فنر کارتریج است که در شکل زیر نیز می‌توانید آن را ببینید.

خارج‌کردن فنر کارتریج

اکنون وقت آن رسیده است که دو بخش اصلی کارتریج لیزری خود، یعنی بخش جوهر اضافی و بخش تونر، را از هم جدا کنید. در این مرحله، مطابق تصویر زیر، قسمت تونر کارتریج را با دست نگه دارید و دو بخش کارتریج را از هم جدا کنید.

جدا کردن جوهر اضافی و بخش تونر

در قسمت جوهر اضافی کارتریج، یک فنر وجود دارد که شما باید آن را خارج کنید و سپس روکش پلاستیکی موجود در این قسمت را بردارید.

خارج کردن فنر جوهر اضافی کارتریج

در این مرحله، نوبت خارج‌کردن وایپر است. برای این‌کار، باید پیچ‌های قسمت ضایعات کارتریج را مطابق شکل زیر باز و تونر اضافی موجود در این بخش را خارج کنید.

خارج‌کردن وایپر

خارج‌کردن وایپر

اکنون یک دستمال نرم بردارید و قسمت ضایعات کارتریج را به‌آرامی تمیز کنید. توجه داشته باشید که استفاده از برس برای تمیز‌کردن این قسمت، باعث خراش‌برداشتن بلید کارتریج شما خواهد شد.

تمیز کردن ضایعات کارتریج

بعد از تمیزکردن بخش ضایعات، نوبت قراردادن این قسمت در جای خود است. برای این‌کار، ابتدا وایپر-بلید و سپس روکش پلاستیکی را سر جای خود قرار دهید.

قرار دادن وایپر بلید و روکش پلاستیکی

هنگام قراردادن روکش پلاستیکی در قسمت مربوطه، دقت کنید که شیارها، سرجای خود ثابت شده باشند.

قراردادن روکش پلاستیکی

قراردادن روکش پلاستیکی

اکنون وقت قراردادن فنر در جای خود است.

قراردادن فنر

در این مرحله، نوبت به قسمت اصلی کار، یعنی شارژکردن تونر کارتریج، می‌رسد. به سراغ قسمت دوم کارتریج بروید که قبلا آن را جدا کرده بودید. پیچ‌های کناری را مطابق تصویر زیر باز و روکش این قسمت را جدا کنید.

شارژکردن تونر کارتریج

پس از برداشتن قسمت کناری، یک روکش سفید خواهید دید. این روکش را بردارید تا جوهر را از این قسمت، داخل محفظه بریزید.

برداشتن درپوش محفظه تونر

اکنون وقت ریختن جوهر در محفظه‌ی کارتریج است؛ اما قبل از انجام این‌کار، فراموش نکنید که بطری جوهر را خوب تکان دهید و پس از قراردادن کلاه نازل پلاستیکی روی بطری، کار خود را شروع کنید.

ریختن جوهر در محفظه‌ی کارتریج

ریختن جوهر در محفظه‌ی کارتریج

بعد از شارژ کارتریج لیزری خود، نوبت وصل‌کردن دو بخش اصلی کارتریج به یکدیگر است.

وصل‌کردن دو بخش اصلی کارتریج

پس از متصل‌کردن دو قسمت کارتریج، نوبت آن است که میخ‌ها را سرجای خود قرار دهید؛ برای انجام این‌کار، نیازی به ابزار ندارید.

قرار دادن میخ‌های کارتریج

در مرحله‌ی بعد، غلتک PCR را سر جای خود قرار دهید.

قرار دادن غلتک PCR

پس از قراردادن غلتک، باید درام را نیز سر جای خود قرار دهید.

قراردادن درام کارتریج لیزری

مرحله‌ی آخر شارژ کارتریج تونر، بستن پوشش کناری کارتریج است که مطابق تصاویر زیر انجام می‌شود.

بستن پوشش کناری کارتریج بستن پوشش کناری کارتریج بستن پوشش کناری کارتریج

شارژ کارتریج در منزل، قطعا ایده‌ی خوب و مقرون‌به‌صرفه‌ای به نظر می‌رسد؛ اما بد نیست این را بدانید که کارتریج‌های لیزری، دارای یک چیپست مخصوص هستند که پس از هربار شارژ‌کردن باید تعویض شوند؛ در غیر این‌صورت، دستگاه پرینتر شما، پیغام خطا صادر خواهد کرد. در رابطه با شارژ کارتریج‌های جوهر هم، همان‌طور که گفتیم، قبل از انجام این‌کار حتما باید با یک کارشناس مشورت کنید.

کارشناسان آوا فرهنگ آریا، آماده هستند تا ضمن پاسخگویی به تمامی سوالات شما در رابطه با شارژ کارتریج، اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار دهند. با سپردن شارژ انواع کارتریج خود به ما، در کنار صرفه‌جویی در هزینه‌های خود، عمر دستگاه پرینتر و کیفیت کار آن را نیز افزایش خواهید داد.

قیمت و خرید کارتریج

سوالات متداول

چه نوع کارتریجی را خودمان می توانیم شار کنیم؟ کارتریج جوهری تانکی در پرینترهای جوهرافشان را می توان با خرید جوهر مخصوص آن پر کرد ولی شارژ انواع دیگر بخصوص تونر کارتریج پرینترهای لیزری را باید متخصص آن انجام دهد.

آیا با پر کردن پودر تونر در کارتریج لیزری می توان آن را شارژ و استفاده کرد؟ بله، در صورتی که نیاز به تعویش قطعات دیگری مانند درام و چیپست نباشد. پیشنهاد می شود این کار را به کارشناس آن واگذار کنید.

شارژ کارتریج پرینتر لیزری مشابه پر کردن تونر دستگاه فتوکپی است؟ شارژ تونر دستگاه کپی ساده‌تر بوده و فقط با پر کردن مخزن آن انجام می شود در صورتی که شارژ کارتریج پرینتر لیزری عملیاتی تخصصی بود و نیاز به بررسی و تعویض قطعات دیگر نیز دارد.

منابع:

https://www.wikihow.com/Refill-an-Inkjet-Printer-Cartridge

https://www.it4nextgen.com/steps-to-refill-laser-printer-toner

https://www.cartridgeworld.com.au/blog/is-refilling-ink-cartridges-a-good-option

5/5 - (6 امتیاز)

8 دیدگاه در “شارژ کارتریج چیست و چگونه انجام می‌شود؟

 1. اعتصامی گفت:

  سلام. آیا خدمات شارژ کارتریج در محل را دارید؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   با توجه به اینکه شارژ کارتریج پرینتر لیزری عملیاتی تخصصی و نیاز به ابزار خاص دارد، در محل به درستی قابل انجام نیست. لذا می توانید کارتریج مد نظر را به دفتر خدمات شرکت آوا فرهنگ آزیا ارسال بفرمائید تا در اسرع وقت و پس از شارژ برای شما ارسال شود.
   در صورت مصرف اداری و درخواست تعدادی شارژ کارتریج، پیک رایگان خواهد بود.
   با تشکر.

 2. صالح گفت:

  با سلام
  شارژ چه نوع کارتریجی رو خودمون تو خونه می تونیم انجام بدیم؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   عموماً شارژ کارتریج پرینترهای جوهرافشان بخصوص پرینترهایی که دارای تانک جوهر هستند توسط کاربر عادی قابل شارژ است و فقط کافیست مخزن جوهر پر شود ولی شارژ تونر کارتریج پرینترهای لیزری فرآیندی تخصصی و نیاز به ابزارهای خاص دارد.
   با تشکر.

 3. David گفت:

  آیا جوهر درکارتریج اگر مدتی استفاده نشود خشک نمیشود

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   بله پرینترهای جوهر افشان با کارتریج های جوهری اگر مدتی استفاده نشود جوهر آن خشک می شود و حتی ممکن است هد دستگاه نیز خشک شود.
   با تشکر.

 4. ناشناس گفت:

  سلام اموزش هم دارید وطی چند جلسه وساعت.

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   در حال حاضر برنامه آموزشی نداریم در صورت برگزاری دوره آموزشی از طریق سایت اطلاع رسانی خواهد شد.
   با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *