هیچ چیزی به اندازه زمانی که نیاز به چاپ کردن چیزی دارید و پرینتر شما نمی‌خواهد همکاری کند، منجر به کلافگی شما نخواهد شد! مطمئنا برای همه شما پیش آمده است که نیاز به چاپ کردن متن خاصی داشته باشید؛ اما ناگهان با یک صفحه خالی، تصاویر یا خطوط مبهم و بسیاری از مشکلات دیگر مواجه می­ شوید.

چنین مشکلاتی ممکن است برای همه افرادی که با چاپگرها سروکار دارند، پیش بیاید. از همین ‌رو، در این مطلب از آوا فرهنگ آریا تصمیم داریم تمام سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترها را بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چرا پرینترم پرینت نمی‌گیرد؟

پرینت نگرفتن، یک مشکل جدی و کلافه‌کننده است و به ‌دلایل مختلفی می­تواند اتفاق بیفتد. برای مثال، این مشکل امکان دارد به ‌دلایل بسیار ساده­ای مثل مشکلات شبکه، کم‌ بودن جوهر یا تونر کارتریج، گیر کردن کاغذ و… رخ داده باشد. همچنین علت آن، می‌تواند به مشکلات پیچیده‌ای همچون نیاز به سرویس، خرابی فیزیکی، مشکل درایور سخت‌افزاری و… مرتبط باشد. پس شما باید به‌طور کامل، تمام اتصالات و بخش‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مربوط به پرینتر خود را بررسی کنید تا علت دقیق این مشکل را کشف کنید.

چرا پرینترم پرینت نمی‌گیرد؟

چرا پرینترم وصل نمی‌شود؟

یکی دیگر از سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترها که اکثرا با آن روبه‌رو هستند، وصل نشدن پرینتر است. وصل نشدن پرینتر به‌ دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. برای رفع این مشکل، شما باید بفهمید علت قطعی دقیقا از کجاست و تمام اتصالات و سالم بودن آن­ها را بررسی کنید. یعنی قبل از هر چیزی، باید ببینید که آیا کابل USB شما سالم است یا خیر. زمانی که از سالم بودن کابل و اتصالات پرینتر مطمئن شدید، باید مشکلات دیگر را بررسی کنید.

یکی از دلایل وصل نشدن پرینتر، عدم شناسایی آن در سیستم شماست. برای رفع این مشکل، شما می­ توانید درایور پرینتر را به‌روزرسانی کنید. همچنین می‌توانید ابزار عیب‌یابی را برای تشخیص و رفع مشکلات چاپگر خود امتحان کنید. برای انجام این کار، کافی است مراحل زیر طی شوند:

۱) وارد کنترل پنل سیستم خود شوید؛

Devices and Printers

۲) روی Devices and Printers کلیک کنید؛

۳) پرینتر خود را پیدا کنید و روی آن کلیک‌راست کنید. سپس Troubleshooting انتخاب شود؛

۴) به سیستم خود اجازه دهید مشکل را عیب­‌یابی کند و دستورالعمل‌های روی صفحه را برای رفع آن دنبال کنید.

علاوه بر این موارد، سرویس عیب‌یابی مشکلات پرینتر یا همان Printer Spooler هم می­ تواند به شما در پیدا کردن علت این مشکل کمک کند. این سرویس، تعاملات با پرینتر را مدیریت می­ کند و گاهی اوقات تنها با ری‌استارت کردن این سرویس، مشکل وصل نشدن پرینتر رفع خواهد شد.

برای این کار، کافی است عبارت services.msc را در کادر RUN تایپ کنید و OK را بزنید.

services.msc

سپس سرویس Print Spooler را پیدا کنید. اگر سرویس در حال اجراست، ابتدا روی سرویس کلیک‌راست کنید و سپس Stop را انتخاب کنید. در نهایت برای راه‌اندازی مجدد آن، Start را بزنید.

Print Spooler

پس از انجام این مراحل، سیستم خود را ری‌استارت کنید. به احتمال زیاد، این مشکل حل می‌شود و چاپگر وصل خواهد شد. گاهی اوقات هم، وصل نشدن پرینتر به مشکلات سخت‌افزاری مربوط می­ شود. اگر متوجه شدید پرینتر شما به‌درستی کار نمی­ کند و یک مشکل سخت‌افزاری دارد، هر چه سریع­تر با نمایندگی یا شرکت گارانتی کننده پرینتر خود تماس بگیرید و حل این مشکل را به آن­ها بسپارید.

چرا پرینترم آفلاین است؟

یکی دیگر از سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترها، آفلاین شدن ناگهانی پرینتر و وصل نشدن آن به شبکه است. معمولا آفلاین بودن پرینتر به‌راحتی قابل تشخیص است؛ چراکه در صورت آفلاین بودن، یک پیام در سیستم شما ظاهر می­ شود که این مشکل را به شما اطلاع خواهد داد. آفلاین بودن پرینتر می‌تواند به دلیل مشکل در Wi-Fi، مشکل در اتصال به سیستم، تنظیمات نادرست و… به وجود بیاید.

در اولین مرحله برای رفع این مشکل پرینتر، باید کابل‌ها و پورت‌های خود را از نظر آسیب فیزیکی ارزیابی کنید. مطمئن شوید که پرینتر شما به منبع برق متصل است و همه سیم‌هابه درستی وصل شده‌اند. اگر با کابل وصل شده‌اید، آن را در همه پورت‌های دستگاه خود تست کنید یا پورت دیگری را امتحان کنید تا مطمئن شوید که مشکل از کابل نیست. اگر از طریق Wi-Fi متصل هستید، پرینتر را با کابل به کامپیوتر وصل کنید تا ببینید آیا چاپگر شما کار می‌کند یا خیر. اگر اینطور است، مشکل می‌تواند از اتصال شبکه شما باشد.

در این مرحله، باید مطمئن شوید که اتصال شبکه شما کار می‌کند و پرینتر به همان شبکه Wi-Fi کامپیوتر متصل است. معمولا منوی داخلی پرینتر به شما نشان می‌دهد که به کدام شبکه متصل شده است؛ اما می‌توانید برای راهنمایی بیشتر در مورد افزودن شبکه Wi-Fi به دفترچه راهنمای پرینتر خود مراجعه کنید.

اگر اتصال شما هیچ مشکلی ندارد؛ اما پرینتر هنوز آفلاین است، باید مراحل زیر را در کامپیوتر خود دنبال کنید:

۱. ابتدا پرینتر و کامپیوتر را ری‌استارت کنید؛

۲. پرینتر را به عنوان پرینتر پیش فرض انتخاب کنید. برای اینکار مسیر:

Settings > Devices > Printers & Scanners را دنبال کنید و از بخش Printer، Set As Default Printer را انتخاب کنید؛

۳. سپس Pause Printing و Use Printer Offline را پاک کنید؛

۴. با ظاهر شدن پیغام “Setting this printer as default means Windows will stop managing your default printer”، تایید را بزنید.

در صورتی که باز هم مشکل وجود داشت، درایور پرینتر خود را به‌روزرسانی یا مجددا نصب کنید.

چرا پرینترم وصل نمی‌شود؟

چرا پرینترم کمرنگ چاپ می‌کند؟

در اکثر موارد، این مشکل به دلیل تنظیمات اشتباه چگالی جوهر پیش می­ آید و مشکلی جدی به شمار نمی ­رود. اگر پرینتر شما روی چگالی جوهر کم تنظیم شده باشد، آن را تغییر دهید و به‌راحتی به چاپ تصاویر و متن­های مختلف بپردازید. البته امکان دارد تمام شدن جوهر هم یک دلیل بسیار ساده برای این مشکل باشد که به‌راحتی رفع خواهد شد.

چرا پرینترم سفید پرینت می‌گیرد؟

یکی دیگر از سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترها که بسیاری از کاربران با آن مواجه می‌شوند، چاپ و خروج برگه‌های سفید و خالی از پرینتر است. دلایل متعددی وجود دارد که پرینتری به‌طور تصادفی صفحات خالی تولید کند. رایج­ترین آن­ها، کارتریج­های جوهر خالی، نصب نامناسب کارتریج و نازل­های متراکم هستند. گاهی اوقات مشکلات درایور و نرم‌افزار هم می‌­تواند باعث این مسئله شود.

برای حل این مشکل، می­توانید موارد زیر را بررسی کنید:

۱. اطمینان حاصل کنید که پرینتر، روی یک سطح صاف و پایدار قرار گرفته است که در همه جهات فراتر از پایه قرار دارد. اگر پرینتر کج یا زاویه‌دار باشد، به‌درستی کار نخواهد کرد؛

۲. کارتریج­ را بررسی کنید و در صورت قدیمی بودن، آن­ها را عوض کنید؛

۳. مطمئن شوید که کاغذ مناسبی را انتخاب کرده‌­اید؛

۴. مطمئن شوید که تنظیمات اندازه، جهت و طرح‌بندی کاغذ در نرم‌افزار پرینتر شما صحیح است؛

۵. اطمینان حاصل کنید که سند شما، حاوی صفحات خالی نیست. اگر نرم‌افزار پرینتر شما گزینه پیش‌نمایش دارد، می‌توانید قبل از چاپ، صفحات خالی را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را حذف کنید؛

۶. اگر از Windows یا Mac استفاده می‌کنید، می‌توانید Skip Blank Page را در نرم‌افزار چاپگر خود انتخاب کنید.

چرا پرینترم نصب نمی‌شود؟

اگر یک پیغام خطا در مورد نصب نشدن چاپگر دریافت می‌کنید یا پرینتر به‌عنوان یک گزینه در ویندوز و برنامه‌های شما نمایش داده نمی‌شود، ممکن است مشکلاتی در خود دستگاه، اتصال آن به سیستم شما یا در رایانه شما وجود داشته باشد.

برای رفع این مشکل، می‌­توانید درایورهای پرینتر خود را به‌روزرسانی کنید یا پرینتر را از سیستم خود پاک و مجددا آن را نصب کنید. گاهی اوقات هم امکان دارد پرینتر شما با سیستم‌عامل کامپیوتر سازگاری نداشته باشد؛ پس حتما قبل از خرید پرینتر، در خصوص پشتیبانی آن از سیستم‌عامل کامپیوترتان هم مطمئن شوید.

چرا پرینترم کج پرینت می‌گیرد؟

کج چاپ شدن اسناد، یکی دیگر از سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترهاست. یکی از رایج‌ترین دلایل کج ‌شدن کاغذ، پیکربندی نادرست تراز کارتریج در چاپگر است. برای حل این مشکل، ابتدا باید سینی کاغذ پرینتر و نحوه قرارگیری کارتریج را بررسی کنید. بعد از آن، باید مطمئن شوید که کاغذ در حین چاپ گیر نمی‌­کند. اگر از این موارد اطمینان حاصل کردید و هیچ مشکل سخت‌افزاری وجود نداشت، باید برای تنظیم مجدد پرینتر خود اقدام کنید:

۱. ابتدا دکمه Setup پرینتر را بزنید یا در رایانه خود وارد تنظیمات پرینتر شوید؛

۲. گزینه Tools را باز کنید و Align Printer را بزنید؛

۳. در این مرحله، فرایند تنظیم کارتریج­‌ها آغاز می‌شود و حدود ۷ دقیقه طول می­کشد؛

۴. در نهایت هم یک پیغام مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن فرایند مشاهده خواهید کرد.

چرا پرینترم کج پرینت می‌گیرد؟

چرا پرینترم روشن نمی‌شود؟

مشکل روشن نشدن پرینتر، در عین سادگی، می‌­تواند بسیار پردردسر باشد. این مشکل امکان دارد به ‌دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و بررسی و عیب‌یابی علت آن، زمان زیادی نیاز دارد.

برای مثال، این مسئله می­‌تواند به مشکلات سخت‌افزاری، خرابی کابل­ها، مشکلات مربوط به پریز برق و… مربوط باشد؛ بنابراین، شما باید تک‌تک اتصالات را از طریق آزمون‌و‌خطا چک کنید و از سلامت پریز، کابل، سوکت و باقی اجزا مطمئن شوید.

پیشنهاد ما به شما، این است که با نمایندگی برند پرینتر خود تماس بگیرید تا علت دقیق روشن نشدن پرینتر را پیدا و به‌صورت تخصصی آن را برطرف کنند.

چرا پرینترم سایه می‌اندازد؟

سایه انداختن پرینتر هم می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این بخش به برخی از آن­ها اشاره می­کنیم:

۱. مشکل در کارتریج و جوهر: برای رفع این مشکل، یک بار کارتریج را درآورده و تکان دهید تا پودر کارتریج به‌صورت یکنواخت در آن پخش شود.

۲. درام معیوب: معیوب ‌بودن درام، یکی از اصلی ­ترین دلایل سایه انداختن پرینتر است. شما باید سلامت درام را چک کنید و در صورت معیوب یا قدیمی بودن، آن را تعویض کنید.

۳. استفاده از کاغذ نامناسب: حتما بررسی کنید که آیا سایه انداختن، روی کاغذهای مختلف تکرار می­ شود یا مربوط به کاغذ خاصی است.

۴. وجود گرد‌و‌غبار: حتما باید پرینتر و فیوزر آن را به‌خوبی تمیز کنید تا مطمئن شوید سایه انداختن، ربطی به ‌وجود گرد‌و‌غبار و آلودگی ندارد.

۵. رطوبت: گاهی اوقات وجود رطوبت در محیط، باعث سایه انداختن پرینتر می­ شود؛ پس حتما آن را در محیط­ هایی عاری از رطوبت قرار دهید.

با همین چند راهکار ساده، مشکل سایه انداختن پرینتر حل خواهد شد.

چرا پرینترم سیاه چاپ می‌کند؟

برای بررسی علت و رفع این مشکل، باید کاغذ نیمه‌چاپ‌شده را بردارید و ببینید آیا چاپ تماما سیاه است یا خیر. سپس به درام تصویربرداری روی تونر نگاه کنید تا ببینید آیا چاپی وجود دارد یا خیر. اگر تماما مشکی است یا کارتریج تونر خراب شده است، مشکل از منبع تغذیه و ولتاژ بالای آن است. در اکثر مواقع با رفع این موارد، می­ توانید این مشکل را به‌طور کامل حل کنید.

سخن پایانی

در این مطلب، سعی کردیم مهم­ترین سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترها را بررسی کنیم و برای هر کدام، راه­ حل مناسبی را ارائه دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم به رفع مشکل شما کمک کنیم. اما اگر همچنان سوال یا مشکلی وجود دارد که در این مطلب به آن‌ها پرداخته نشده است، حتما از طریق بخش نظرات انتهای این صفحه با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن، پاسخگوی شما باشیم.

منابع:

https://www.drivereasy.com/knowledge/how-to-fix-printer-not-connected-issues-easily/

https://www.asurion.com/connect/tech-tips/why-is-printer-offline-how-to-fix/

https://www.softwaretesttips.com/the-printer-wont-connect-to-wifi/

https://smallbusiness.chron.com/error-printer-not-installed-63533.html

https://www.tonerbuzz.com/blog/printer-wont-print-black/

۵/۵ - (۳ امتیاز)

29 دیدگاه در “سوالات متداول و مشکلات رایج پرینترها

 1. Mojtaba گفت:

  سلام
  من ی پیرینتر دارم برقش ۱۱۰ ولت بوده و به اشتباه وصل شده به ۲۲۰ ولت موقعی که وصل شد ازش دود بلند شده و ی چیزی مثل روغن ازش اومد بیرون از برق کشیدمش و با اداپتور زدم الان اوکیه کار میکنه میخواستم بدونم نیاز به تعمیر داره یا اوکیه ؟؟

 2. قنبری گفت:

  پرینتر بنده دوتا مشکل داره یکی این که خیلی کند شده پرینت گرفتن باهاش با اینه که خیلی وقت نیست دارم این پرینتر رو یکی دیگه اینکه چراغش مدام خاموش روشن میشه مشکل چی هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کند شدن سرعت پرینت ممکنه به علت مشکل در کابل usb باشد. روشن شدن چراغ پرینت دلایل متعددی دارد که برای مطلع شدن بهتر است با پشتیبانی تماس بگیرید.

 3. بهرامی گفت:

  بنده پرینتر اچ پی ۱۱۰۲ دارم هنگامی که دستور چاپ به پرینتر داده میشه خیلی زمان میبره تا پرینتر گرفته بشه که قبلا به این صورت نبوده

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام. کاربر گرامی لطفا کابل usb را تعویض کنید، در صورتی که مشکل برطرف نشد با پشتیبانی تماس بگیرید.

 4. بهناز گفت:

  موقعی که میخوام با پرینتر چاپ انجام بدم پرینتر سامسونگ هستش مثلا ۱۰ صفحه میخوام باهاش چاپ کنم یک دونه صفحه چاپ میکنه

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربرگرامی اگر هنگام دستور پرینت تعداد رو درست انتخاب میکنید جهت راهنمایی بهتر با پشتیبانی تماس بگیرید.

 5. فرزین گفت:

  یک مشکل برای پرینتره بنده به وجود آمده وقتی که میخوام شروع به مرحله چاپ کنم و دکمه پرینتر رو میزنم چاپ رو انجام نمیده چرا؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی مشکل بوجود آمده برای شما دلایل متعددی دارد که باید بررسی شود، لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید.

 6. کوثری گفت:

  پرینترم جوری شده که زمانی که مطلب و تصویری رو چاپ می‌کنی بعد از چاپ خیلی راحت مطلب و تصاویر از روی کاغذ پاک میشن

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   دستگاه شما نیاز به سرویس و تعمیر دارد، جهت راهنمایی با پشتیبانی تماس بگیرید.

 7. قدرتی گفت:

  سلام امروز که داشتم با پرینتر کار انجام می‌دادم پرینتر اچ پی هست مدلش متوجه شدم پرینتر هنگام چاپ چند برگه رو به داخل میکشه

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی پیکاپ دستگاه شما نیاز به بررسی دارد. جهت راهنمایی با پشتیبانی تماس بگیرید.

 8. مرضیه گفت:

  پرینتر مدت زیادی هست که دارم ازش استفاده میکنم تا الان هم خوی بوده و مشکلی نداشته ولی چند روزی میشه که برگه های رو که چاپ میکنه لکه های جوهر هم روی برگه ها هست

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   اگر بعد از تعویض کارتریج مشکل شما بر طرف نشد دستگاه شما نیاز به سرویس و بررسی دارد.

 9. رضوان گفت:

  به چه علت کاغذ داخل دستگاه پرینتره مچاله میشه و گیر میکه؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   ممکن است پیکاب دستگاه شما خراب باشد، البته چینش کاغذ داخل سینی و استفاده از کاغذ با کیفیت هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 10. احمدی گفت:

  من پرینتر لیزری چندکاره دارم که آلان میخواستم بدونم میتونم به غیر از کارتریج خودش مدل های دیگه ای از کارتریج دیگه ای رو بجاش استفاده کنم؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   هر مدل دستگاه پرینتر کارتریج مخصوص به خود را دارد و فقط باید همان مدل کارتریج استفاده شود.

 11. رستم زاده گفت:

  سلام روزشما بخیر بنده هنگامی که دستگاه پرینتر کاغذ رو چاپ میکنه یک سری خط و خطوط روی کاغذ ایجاد میشه این مشکلش چی هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام. مشکل ممکن است از درام کارتریج شما باشد، برای راهنمایی بهتر با بخش پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

 12. بهاره حیدری گفت:

  سلام خسته نباشید میشه راهنمایی کنید لطفا من پرینتر که میخوام بگیرم کاغذی که بیرون میاد نوشته هارو دوبار چاپ کردو سایه دار هست ایرادش چی هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام. کاربر گرامی با توجه به مشکل پیش آمده اگر بعد از تعویض کارتریج ایراد رفع نشد، پرینتر شما نیاز به سرویس دارد.

 13. امیدی گفت:

  سلام من یک پرینتر دارم که چندسال دارم باهاش کار انجام میدم تا الان مشکلی نداشته و جای که میخوام کاغذ داخلش بزارم شکسته میشه درستش کرد؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام. باید مدل پرینترتون رو بفرمایید تا بررسی بشه که لوازم جانبیش موجود هست یا خیر. لطفا با شماره ۰۲۱۸۸۳۱۶۰۰۰ تماس بگیرید.

 14. شعبانی گفت:

  سلام روزبخیر وقتی میخوام پرینت بگیرم الان چند روزه هی کاغذ داخل دستگاه گیر میکنه مشکل از چی هست اگه امکان داره راهنمایی کنید ممنون

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام، گیر کردن کاغذ هنگام پرینت دلایل متعددی دارد که باید بررسی شود ولی شایعترین مشکل از خرابی پد و پیکاپ دستگاه است. برای راهنمایی بهتر با شماره ۰۲۱۸۸۳۱۶۰۰۰ تماس بگیرید.

 15. بهادری گفت:

  سلام وقت بخیر وقتی میخوام پرینتر بگیرم خیلی کم رنگ پرینتر میگیره دستگاه چکار باید انجام بدم و اینکه چه زمانی باید کارتریج رو تعویض کرد؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سلام.
   کارتریج شما رو به اتمام است. درصورتی نشکل پس از شارژ کارتریج برطرف نشد درام کارتریج را بررسی فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *