آیا تا به حال قصد خرید پرینتر داشته‌اید؟ پرینترها جزو مهم‌ترین ابزارهایی هستند که تقریبا در هر کسب و کار و هر محیطی استفاده می‌شوند. گستره استفاده از آن‌ها بقدری زیاد است که حتی برخی اوقات در یک نهاد یا ارگان خاص مثل انتشارات یا دفاتر نشر روزنامه و…، چندین نوع پرینتر را می‌توان دید. مهم‌ترین پرینترهای موجود در بازار که استفاده گسترده‌ای هم دارند، پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان هستند. هرکدام از این دو مزایا و معایب خود را داشته و کاربری مشخصی دارند. یک مقایسه و بررسی تخصصی به انتخاب بهتر و هوشمندانه‌تر شما کمک می‌کند. در این مطلب سعی شده است تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری به زبانی ساده توضیح داده شود.

پرینتر لیزری یا جوهرافشان

مقایسه پرینتر لیزری و جوهرافشان

قطعا پرینتر لیزری و جوهرافشان از نظر کارایی تفاوت‌های زیادی دارند. اگرچه هر دوی این پرینترها مسئول پرینت و چاپ هستند، اما عملکردی که دارند، هزینه‌های نگهداریشان و حتی مزایا و معایبی که دارند، همگی متفاوت‌اند. سوال اینجا است که چه عواملی این دو پرینتر را متفاوت می‌کند؟ اصلا پرینتر جوهرافشان یا پرینتر لیزری چیستند؟

 

پرینتر جوهر افشان چیست؟

پرینترهای جوهرافشان، دستگاه‌هایی هستند که قطرات بسیار ریز جوهر را روی کاغذ می‌پاشند. این نوع چاپگرها معمولا قیمت مناسبی داشته و دارای ظاهری جمع و جور‌اند.

بیشتر بخوانید: پرینتر جوهر افشان چیست و چگونه کار می کند؟

پرینتر جوهرافشان

از آن‌ها می‌توان هم برای پرینت متون و هم چاپ تصاویر رنگی، باکیفیت بالا، استفاده کرد. بیشتر عکاسی‌ها از پرینترهای جوهرافشان حرفه‌ای برای پرینت عکس‌های رنگی استفاده می‌کنند.

اما پیش از هرچیز در نظر داشته باشید که این نوع پرینترها شاید قیمت مناسبی داشته باشند، اما هزینه نگهداری و خرید کارتریج‌هایشان بالا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چه پرینتری برای چاپ عکس مناسب است؟

پرینتر لیزری چیست؟

پرینترهای لیزری هم دستگاه‌های چاپ هستند. با این تفاوت که روش پرینت کاملا متفاوتی با پرینتر جوهرافشان دارند. در واقع این نوع پرینتر، داده‌هایی که از کامپیوتر یا لپ تاپ دریافت می‌کند را به کمک اسکن لیزری به صفحه کاغذ بی کم و کاست منتقل می‌کند.

پرینتر لیزری

کارتریج‌ پرینتر لیزری، به جای جوهر با ماده پودر مانندی به نام تونر کار می‌کنند. این پودر است که به کمک اسکن لیزری و الکتریسته ساکن، روی کاغذ کشیده و اسناد مورد نظر را روی آن پرینت می‌کند.

پرینترهای لیزری نسبت به پرینترهای جوهرافشان در مدل های مشابه، قیمت خرید بالاتری دارند. اما به همان نسبت، هزینه نگهداری پایین‌تری داشته و سرعت چاپ‌ بیشتری هم دارند. بنابراین از نظر خرید، اقتصادی‌تر بنظر می‌رسند.

بیشتر بخوانید: پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟

از پرینتر به چه منظوری استفاده می‌کنید؟

قبل از خرید یک پرینتر، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که از آن به چه منظوری استفاده می‌کنید؟ اکثر مردم پرینترهای جوهرافشان را برای خرید انتخاب می‌کنند. با این حال، ایراد عمده‌ای که به این نوع چاپگر وارد است، خشک شدن جوهرش است.

اگر برای مدت زمان زیادی از چاپگر جوهرافشان خود استفاده نکنید، جوهر خشک شده و کارتریج نیز خراب می‌شود. پرینترهای لیزری اگرچه قیمت بیشتری دارند، اما برای کسانی که استفاده کمی از پرینتر می‌کنند، انتخاب بهتری بنظر می‌رسند.

پرینترهای لیزری مجهز به تونر هستند. اگر از پرینتر لیزری خود برای مدت طولانی استفاده نکنید، بر خلاف جوهر، تونر آن خشک نمی‌شود.

با این حال، موضوع مهم، استفاده شما از پرینتر و نیازتان به آن است. اگر به طور منظم نیاز به استفاده از چاپگر دارید یا تصاویر رنگی با وضوح بالا پرینت می‌کنید، چاپگرهای جوهرافشان عملکرد عالی دارند. اگر همین استفاده از پرینتر را دارید، اما نیازی به چاپ رنگی ندارید، انتخاب پرینتر تک رنگ لیزری را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرینتر خانگی

پرینتر تک رنگ چیست؟

بدون شک بارها اسم پرینترهای تک رنگ را شنیده‌اید وبنابراین شاید برایتان سوال شود که آیا نوع خاصی از پرینتر هستند و یا از نوع پرینتر لیزری یا جوهرافشان به حساب می‌آیند؟

پرینتر تک رنگ لیزری

پرینترهای تک رنگ، به پرینترهایی گفته می‌شوند که فقط سیاه و سفید چاپ می‌کنند. این چاپگرها فقط یک کارتریج مشکی نیاز دارند.

شما می‌توانید پرینتر تک رنگ را در هر دو مدل جوهرافشان و لیزری با انواع برندهای مختلف تهیه کنید.

پرینتر رنگی چیست؟

در مقابل پرینترهای تک رنگ، پرینتر رنگی قرار دارند. این پرینترها دارای تونر یا جوهر رنگی بوده و اغلب برای پرینت عکس‌ها و تصاویر، انتخاب خوبی هستند. درست مثل پرینترهای تک رنگ، این نوع پرینتر را در مدل‌های جوهرافشان و لیزری می‌توانید تهیه کنید.

پرینتر رنگی جوهرافشان

نکته مهم: با تمامی این اوصاف، پرینترهای لیزری تک رنگ و پرینترهای رنگی جوهرافشان، بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند.

 

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

اگرچه پرینتر لیزری و جوهرافشان هردو عمل پرینت را انجام می‌دهند؛ اما دارای تفاوت‌هایی هم هستند. با علم به این تفاوت‌ها است که کاربران باتوجه به نیاز خود یکی از این پرینترها را برای استفاده خود انتخاب می‌کنند. تفاوت‌ها به شرح زیر هستند.

فناوری چاپ در پرینتر لیزری و جوهرافشان

اولین تفاوتی که در خصوص این دو پرینتر می‌توان نام برد، فناوری عملکردشان است. چاپگرهای جوهرافشان، جوهر را از طریف نازل‌های مخصوص روی کاغذ می‌پاشند. جوهر مایع از نازل‌های میکروسکوپی عبور کرده و نوشته یا عکس را پرینت می‌کند.

چاپگرهای لیزری اما از تونر که نوعی پودر است استفاده می‌کنند. پودر تونر دارای ذرات بسیار ریز است. این ذرات به واحد دارم چسبیده و سپس به کمک غلطک‌های فیوزینگ ذوب شده و به کاغذ می‌چسبند.

نکته مهم: بزرگترین ایرادی که به پرینترهای جوهرافشان وارد می‌شود، مربوط به فناوری پاشش جوهر است. برخی معتقداند جوهر روی کاغذ، دیر خشک شده و امکان لک شدن آن نیز وجود دارد.

اما پرینترهای جوهرافشان حرفه‌ای مانند پرینترهای اچ پی و کانن، مجهز به سیستم تنظیم جوهراند. در نتیجه از این مشکل جلوگیری می‌کنند.

علاوه براین کیفیت ساخت کاغذهای مخصوص پرینتر افزایش چشمگیری داشته و در نتیجه کمتر احتمال پس دادن جوهر در آن‌ها وجود دارد.

رزولوشن چاپ در پرینتر لیزری و جوهرافشان

رزولوشن یا وضوح پرینت، نشان دهنده کیفیت پرینت است. این مقیاس را با نقطه بر اینچ محاسبه می‌کنند. یعنی هرچه در یک اینچ، نقاط بیشتری وجود داشته باشد، کیفیت پرینت بهتر است.

رزولوشن یا کیفیت چاپ

اغلب مردم براین باوراند که چاپگرهای جوهرافشان برای پرینت رنگی و چاپگرهای لیزری برای پرینت سفید و سیاه، بهترین رزولوشن چاپ را دارند.

شاید تا چند سال پیش این باور کاملا درست بود، اما به لطف پیشرفت تکنولوژی، اکنون پرینترهای لیزری فوق‌العاده‌ای توسط برند اچ پی تولید شده‌اند که اگرچه لیزری هستند، اما رزولوشن پرینت بسیار بالا و حتی در حد پرینترهای جوهرافشان دارند.

بالاترین وضوع پرینت 1200 dpi در 1200 dpi است. بنابراین در هنگام خرید هرکدام از این پرینترها، به عدد رزولوشن چاپ دقت کنید.

سرعت چاپ در پرینتر لیزری و جوهرافشان

 • پرینتر لیزری: این نوع پرینتر را مخصوص کسب و کارهایی طراحی کرده‌اند که در روز نیازمند پرینت با حجم بالا هستند. به همین دلیل هم سرعت پرینت در آن‌ها بسیار بالا است. سرعت چاپ این نوع چاپگر، 15 الی 100 صفحه در دقیقه است.
 • پرینتر جوهرافشان: چاپگرهای جوهرافشان، از سرعت پرینت کمتری برخوردار بوده و اغلب با توجه به سرعت کمی که دارند، برای مصارف خانگی یا مجموعه‌های کوچک مناسب‌اند. این نوع چاپگر، در هر یک دقیقه، 16 بار کار پرینت انجام می‌دهد.

حجم چاپ ماهیانه در پرینتر لیزری و جوهرافشان

قطعا پرینترها دارای قطعات داخلی هستند که اگر بیش از حد معمول از آن‌ها کار بکشید، خراب می‌شوند. شرکت‌های تولید کننده پرینتر، یک میزان بهینه برای کارکرد ماهیانه پرینترهای خود اعلام می‌کنند.

معمولا پرینترهای اچ پی یا کانن چه از نوع لیزری باشند و چه جوهرافشان، توانایی پرینت حجم بالایی در ماه را دارند.

البته وجود کارتریج‌های باکیفیت و گنجایش بالا هم نقش زیادی در حجم چاپ ماهیانه دارند. پرینترهای جوهرافشان برای استفاده‌های بالا می‌توانند به صورت ماهیانه تا 1000 صفحه را پرینت کنند.

کارتریج تونر معمولا حجم بیشتری دارد. انتظار می‌رود یک پرینتر لیزری بتواند چیزی حدود 3000 صفحه در ماه را بدون نیاز به تونر جدید، پرینت کند.

نکته مهم: به واحد درام توجه کنید: علاوه بر تونر، واحد درام هم در میزان حجم چاپ ماهیانه موثر است. تونر و واحد درام هر دو مواد مصرفی هستند. درحالی که در چاپگرهای جوهرافشان تنها به یک کارتریج برای جوهر نیاز دارید، در چاپگرهای لیزری، حتما باید تونر و واحد درام داشته باشید.

درام کارتریج لیزری

واحد درام، پودر تونر را بر روی کاغذ منتقل می‌کند. هر بار که کارتریج تونر را شارژ می‌کنید، مطمئن شوید که به یک واحد درام جدید نیاز دارید یا خیر. اگر به طور بهینه از پرینتر لیزری خود استفاده کنید، ممکن است بعد از 3 الی 4 بار شارژ کارتریج تونر تنها به یک واحد درام نیاز داشته باشید.

مزایا و معایب پرینتر لیزری و جوهرافشان

قطعا هر کدام از این پرینترها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. هرکدام از آن‌ها باتوجه به استفاده‌ای که دارند، برای برخی از کاربران کارآمد و برای برخی دیگر نیز ناکارآمد هستند. قطعا دانستن مزایا و معایب هرکدامشان، درک عمیق‌تری از کارایشان به ما می‌بخشند. در زیر به برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب این دو پرینتر اشاره کرده‌ایم.

مزایای پرینتر جوهرافشان

 • پرینترهای جوهرافشان کوچک و سبک طراحی شده و برای استفاده خانگی یا محیط کارهای کوچک مناسب‌اند.
 • اسناد و عکس‌های رنگی را باکیفیت بالا پرینت می‌کنند.
 • نسبت به پرینترهای لیزری قیمت مناسب‌تری دارند.
 • توانایی انجام پرینت بر روی انواع کاغذ را دارند.
 • کیت‌های پر کردن جوهر داشته و هزینه پرینت را کاهش می‌دهند.

معایب پرینتر جوهرافشان

 • به طور کل، هزینه جوهر، تعمیر و نگهداری آن بالا است.
 • عملکرد آن نسبت به پرینترهای لیزری کندتر است.
 • چرخه کار ماهیانه کمی دارد.
 • جوهر ممکن است روی کاغذ چکیده و پخش شود.
 • شارژ مجدد کارتریج‌ها بدون جوهری شدن دستان‌تان امکان پذیر نیست.
 • از آنجایی که جوهر مایع است، اگر به طور منظم از پرینتر جوهرافشان استفاده نکنید، جوهر درون کارتریج به مرور زمان خشک خواهد شد.

مزایای پرینتر لیزری

 • سرعت پرینت بسیار بالایی دارند.
 • توانایی پرینت در حجم و وضوح بالا را دارند.
 • چرخه کار کرد ماهیانه بالایی دارند.
 • قیمت تونر نسبت به جوهر ارزان‌تر است.
 • تونر برخلاف جوهر خشک نمی‌شود و دوام بالایی دارد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری از آن مناسب است.

معایب پرینتر لیزری

 • در پرینت عکس‌ها و تصاویر پیچیده رنگی، دچار مشکل می‌شود.
 • نسبت به پرینترهای جوهرافشان، بزرگتر و سنگین‌تر‌ است.
 • نسبت به نوع کاغذ حساس بوده و بر خلاف پرینترهای جوهرافشان، توانایی پرینت با هر کاغذی را ندارند.
 • هزینه خرید اولیه آن نسبت به پرینترهای جوهرافشان بالاتر است.

نتیجه گیری

این که کدام پرینتر را برای خرید و استفاده انتخاب می‌کنید، کاملا به نوع استفاده شما برمی‌گردد. مثلا چقدر از پرینتر استفاده می‌کنید، حاضرید چقدر برای آن هزینه کنید و به چه منظوری از آن استفاده می‌کنید. اما قبل از انتخاب، هزینه‌های نگهداری و تعمیر، قیمت کنونی پرینتر و برند آن را کامل بررسی کرده و باتوجه به خواسته‌ها و نیازهای خود پرینتر مورد نظرتان را انتخاب کنید. این راهنمایی‌ها تا حد زیادی می تواند برایتان مفید بوده و به انتخاب بهتر شما کمک می‌کنند.

برای انتخاب پرینتر مد نظر خود می توانید به لینک زیر مراجعه کرده یا با کارشناسان ما از طریق تلفن و واتساپ ارتباط برقرار کنید.

قیمت و خرید پرینتر لیزری

قیمت و خرید پرینتر جوهرافشان

منابع:

https://www.ldproducts.com/blog/pros-cons-of-inkjet-and-laser-printers

https://www.brother-usa.com/inkjet-vs-laser-printers

https://www.digitaltrends.com/computing/laser-printer-vs-inkjet

https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/laser-printer-vs-inkjet

5/5 - (10 امتیاز)

10 دیدگاه در “تفاوت پرینترهای لیزری با جوهرافشان

 1. دکتر چراغیان گفت:

  سلام
  برای مطب پرینتر چند کاره می خواستم. پرینتر لیزری تهیه کنم یا جوهرافشان و چه برندی؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   پرینتر چند کاره لیزری اچ پی مدل HP Laserjet Pro MFP M28a جهت کاربری شما مناسب است.
   با تشکر.

 2. حسینی گفت:

  سلام. برای پرینت اسناد اداری و متنی رنگی پرینتر جوهرافشان مناسب تره یا پرینتر لیزری؟ دقت پرینت متن رنگی خیلی مهم هست.

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   شما باید پرینتر لیزری رنگی تک کاره برند HP تهیه بفرمائید که بهترین کیفیت رو در حال حاضر مدل HP Color Laserjet Pro M553dn داره.
   با تشکر.

 3. موسوی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  دیدم جواب دوستانی که سوال داشتن را به خوبی جواب داید کفتم منهم سوال خود را بپرسم
  برای دفتر خدماتی نیاز به کپی رنگی جهت چاپ کتاب دارم دنبال یه دستگاه جهت چاپ رقابتی با استهلاک پایین و قطعات و تونر ارزان هستم. حجم کارم خیلی زیاده، کیفت چاپ هم خیلی مهم نیست.
  بعضی از دوستان کونیکا 452 را معرفی کردن بعضی هم توشیبا 750 یکی از دوستان هم کامکالر را معرفی کرده که تا حدودی هزینه بالایی دارد.
  در جمع بندی خودم به نظرم کونیکا بهتره به دلایل پایین
  سرمایه گذاری اولیه مناسب
  قطعات و تونر فراوان
  زیاد بودن سرویس کارها
  خرابی و ارورهای کمتر نسبت به برندهای مشابه
  اگر لطف کنید و پیشهاد و توصیه خود را بفرمایید ممنون میشم

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   با توجه به حجم و نوع کار شما و با توجه به دلایلی که خود شما نیز به آن اشاره کردید ( موجودی قطعات در بازار و …) دستگاه فتوکپی کونیکا مدل 452 انتخاب خوبی برای شماست.

 4. جلال گفت:

  سلام‌علیکم و رحمت الله. برای مصارف خانگی و بعضاً محل کار یا کسب، چه نوع پرینتری تهیه کنیم؟
  منظور برند hp که همان m28a یا m28w هست. ممنون جواب بدید.

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   هر دو مدل پرینتری که اشاره فرمودید سه کاره (پرینت، اسکن، کپی) بوده و برای مصارف خانگی و اداری با حجم کم مناسب هستند. تفاوت بین این دو در داشتن شبکه وای فای است که مدل m28w دارای پورت شبکه وایرلس بوده و می توانید بدون اتصال کابل USB به صورت بی سیم از آن استفاده کنید.
   با تشکر.

   1. جلال گفت:

    ممنونم که جواب دادید استاد. ولی بنده چند صباحی توی اینترنت و سایت‌های مختلف راجع به تفاوت این دو مدل که سرچ می‌کردم و نظر کاربران را می‌دیدم، خبر از کم وزن بودن m28w نسبت به m28a و ظرافت جنس و بدنه‌اش و همچنین پایین بودن رزولوشن کپی و اسکنر و پرینت می‌داد. یعنی m28a با اینکه میشه گفت ساده است، ولی نسبت به m28w به قولی سر تره ظاهراً. توضیح می‌فرمایید خواهشاً؟

    1. آوا فرهنگ آریا گفت:

     کاربر گرامی
     با سلام و احترام
     همانطور که قبلا توضیح داده شد این دو مدل کاملا مشابه یکدیگر هستند به جز اینکه در مدل m28w قابلیت وای فای وجود دارد. همچنین شما می توانید با استفاده از امکان مقایسه محصولات در سایت، پرینترهای مد نظر خود را را بر اساس ویژگی های آنها مقایسه کنید.
     با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *