چه در منزل خود یک دستگاه پرینتر داشته باشید و چه در محل کارتان از چاپگرهای مختلف استفاده کنید، در هرصورت، لازم است تا با برخی از مهم‌ترین قطعات این دستگاه‌های چاپ آشنا شوید. یکی از قطعات بسیار ضروری در هر چاپگر یا پرینتر، کارتریج (Cartridge) آن است. این قطعه، قلب تپنده‌ی هر پرینتری به‌شمار می‌رود و عملکرد صحیح دستگاه، با سلامت و حتی نوع آن، ارتباط مستقیم دارد. اگر نمی‌دانید این قطعه مصرفی و جداشونده در پرینتر چه وظیفه‌ی دارد، این مطلب مخصوص شما است. ما در این نوشتار، به معرفی انواع کارتریج و نحوه‌ی عملکرد آن می‌پردازیم و شما را با کارتریج‌های پرینتر لیزری و جوهرافشان آشنا می‌کنیم.

Cartridge چیست چه کاربردی در پرینتر دارد؟

اگر به‌صورت تصادفی، از چند نفر بپرسید که معنی کارتریج چیست؟، بیشتر آن‌ها، این قطعه را جوهر یا ماده‌ای توصیف می‌کنند که وظیفه‌ی چاپ اسناد را در دستگاه پرینتر برعهده دارد. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، وقت آن رسیده است که این تصور غلط را کنار بگذارید و با ماهیت اصلی آن آشنا شوید.

Cartridge، در لغت به معنای محفظه‌ای استوانه‌ای شکل است که جوهر یا هر ماده‌ی دیگری را در خود نگهداری می‌کند و برای استفاده در مکانیزم‌های مختلف طراحی شده است. این محفظه‌ی مورد استفاده در دستگاه‌‌های پرینتر نیز دقیقا چنین مفهومی دارد و ماده‌ای را در خود ذخیره می‌کند که برای انجام عملیات چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته این ماده در پرینترهای مختلف، ماهیت مخصوصی دارد که در قسمت‌های بعد، به‌طور مفصل، به آن می پردازیم.

بسته به نوع پرینتری که دارید، کارتریج آن، مقادیر مشخصی جوهر یا تونر را در خود ذخیره می‌کند. این مواد، در پروسه‌ی چاپ، از طریق نازل یا درام، روی کاغذ مورد نظر پخش می‌شوند و عملیات چاپ انجام می‌شود. کارتریج‌های تونر و جوهری که به‌ترتیب در پرینترهای لیزری و جوهرافشان مورد استفاده قرار می‌گیرند، هر یک عملکرد خاصی دارند که در ادامه، به معرفی این عملکردها و مزایای آن‌ها خواهیم پرداخت.

کارتریج حساس‌ترین و مهم‌ترین قطعه این نوع از ماشین‌های اداری‌ست که براساس نوع پرینتر، عملکرد متفاوتی را ارائه می‌دهند. اجازه دهید بگوییم که پرینترها در دو دسته جوهرافشان و لیزری تقسیم‌بندی می‌شوند. پرینتر جوهرافشان از طریق انتشار جوهر، فرآیند چاپ را پیش میبرد و پرینترهای لیزری به کمک تونر و فناوری لیزر، اطلاعات را بر روی برگه می‌آورد.

جوهر پرینتر چگونه کار می کند؟

 

کارتریج جوهری در پرینتر جوهرافشان

قبل از اینکه به سراغ نحوه‌ی کار کارتریج‌ جوهری در پرینتر جوهرافشان برویم، بد نیست که ابتدا توضیح کوتاهی در رابطه با این نوع چاپگرها بدهیم. پرینترهای جوهرافشان، همان‌طور که از نام آن‌ها نیز کاملا مشخص است، برای انجام کار چاپ، از جوهر استفاده می‌کنند. این جوهر، بدون برقراری تماس مستقیم با کاغذ، روی سطح آن پخش می‌شود و فایل مورد نظر را باکیفیتی مناسب، برروی کاغذ چاپ می کند. جوهر پرینترهای جوهرافشان که با استفاده از رنگ یا رنگ‌دانه تهیه می‌شود، به‌صورت رنگی یا مشکی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دارد.

کارتریج پرینتر جوهرافشان، در واقع مخزن نگهداری جوهر مورد استفاده در این نوع چاپگرها است. این مدل، از یک هد و تعدادی نازل تشکیل شده است که روی این هد قرار دارند و کار اسپری‌کردن جوهر را روی سند انجام می‌دهند. همان‌طور که در قسمت قبل هم گفتیم، جوهر مورد استفاده در پرینترهای جوهرافشان، حاوی رنگ یا رنگ‌دانه هستند؛ بر همین اساس، کارتریج‌های جوهری نیز به دو دسته‌ی «دای» و «پیگمنت» طبقه‌بندی می‌شوند:

 • پیگمنت: جوهر موجود در این نوع، از رنگ‌دانه تشکیل شده است.
 • دای: جوهر ذخیره شده در آن، حاوی یک محلول رنگی است.

از نظر نحوه‌ی پاشش جوهر روی سند نیز به دو دسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند:

 • حرارتی (thermal): در این نوع، یک المنت حرارتی در داخل Cartridge قرار دارد که پس از گرم‌کردن جوهر، سبب پاشیده‌شدن آن روی سند می‌شود.
 • پیزو الکتریک (piezoelectric): در این مدل، از کریستال‌های پیزوالکتریک در نازل‌ها استفاده شده است که وظیفه‌ی کنترل پاشش جوهر را روی کاغذ برعهده دارند.

کارتریج جوهری پرینتر جوهرافشان

اجزاء تشکیل دهنده کارتریج پرینتر جوهرافشان

این قطعه در پرینتر جوهرافشان از دو قطعه اصلی تشکیل شده‌اند:

 • بدنه
 • هد

مزایای کارتریج جوهری

بعد از آشنایی با کارتریج‌ پرینتر جوهرافشان و نحوه‌ی عملکرد آن‌، نوبت به معرفی مزایای این قطعه می‌رسد؛ مهم‌ترین مزایای آن عبارت هستند از:

 • قیمت مناسبی دارند و برای مصارف خانگی، گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شوند.
 • جوهر چاپ‌شده روی اسناد، برای خشک‌شدن، نیازی به حرارت ندارد.
 • اسناد چاپ شده توسط آنها، کیفیت بسیار خوبی دارند.

کارتریج تونری یا لیزری در پرینتر لیزری

با پیشرفت علم و تکنولوژی، دنیای چاپگرها نیز با تحولات عظیمی روبه‌رو شد؛ یکی از این تحولات عظیم که فرآیند چاپ در سازمان‌ها را نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار داد، عرضه‌ی پرینتر لیزری به بازار بود. نسل اول چاپگرهای لیزری، در سال ۱۹۷۵ وارد بازار شد و با ویژگی‌ها و عملکرد بسیار خوب خود، توانست توجه بسیاری از کاربران را به‌خود جلب کند. پرینترهای لیزری که در حال‌حاضر شاهد عرضه‌ی آن‌ها در بازار هستیم، نسل پیشرفته ی چاپگرهای لیزری قدیمی هستند و ویژگی‌های بسیار کاربردی و منحصربه‌فردی دارند.

کارتریج تونری یا لیزری در پرینتر لیزری

اجزاء تشکیل دهنده کارتریج پرینتر لیزری

در زیر برخی قطعات و اجزاء اصلی و تشکیل دهنده این قطعه در پرینترهای لیزری نام برده شده است:

 • درام (Drum)
 • تونر (Toner)
 • دکتر بلید (Doctor Blade)
 • مگنت (Magnet)
 • واحد فیوزر (Fuser Unit)
 • فوم رولر (Foam Roller)
 • بلید (Cleaning Blade)
 • شاتر درام (Shutter Drum)
 • تسمه انتقال (Transfer Belt)
 • سطل زباله (Waste Toner Bin)
 • تراشه الکترونیکی (Electronic Chip)

برای مطالعه بیشتر و شرح کامل و عملکرد این قطعات پیشنهاد می شود مقاله زیر را مطالعه بفرمائید:

بیشتر بخوانید: قطعات کارتریج پرینتر

مزایای کارتریج تونری

در ادامه، به معرفی برخی از مهم‌ترین مزایای کارتریج پرینتر لیزری می‌پردازیم که باعث شده‌اند تقاضای بالایی در بازار داشته باشد:

 • سرعت چاپ بسیار بالا
 • داشتن قابلیت شارژ
 • ظرفیت چاپ بالا
 • طول عمر بیشتر نسبت به نوع جوهری

البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کارتریج لیزری و به‌‌صورت کلی، پرینترهای لیزری، از قیمت بالاتری نسبت به انوع جوهرافشان برخوردار هستند؛ به همین دلیل نیز، این دستگاه‌ها، بهترین انتخاب برای ادارات و سازمان‌هایی هستند که نیاز به حجم بالایی از پرینت روزانه دارند.

تونر چیست؟

مخزنی که ماده‌ی لازم برای انجام چاپ در پرینترهای لیزری را در خود نگه می‌دارد نیز Cartridge نام دارد؛ اما این کارتریج که به نوع لیزری یا تونر در بین کاربران شناخته می‌شود، ماده‌ی بسیار متفاوتی را در خود ذخیره می‌کند. ماده‌ی ذخیره‌شده در آن، تونر نام دارد که در حقیقت، ترکیبی از پلی‌استر، اکسید آهن و کربن است. این پودر فشرده، از طریق قطعه‌ای به‌نام «درام»، روی کاغذ منتقل می‌شود؛ به عبارت بهتر، تونر موجود در این نوع، دارای بار منفی است و به همین دلیل نیز به کاغذ که داری بار مثبت است می‌چسبد و عملیات چاپ انجام می‌شود.

 

کارتریج استارتر چیست؟

همان کارتریج اورجینال کمپانی است با این تفاوت که مقدار کمتری نسبت به حالت فول شارژ شده است و مخزن آن دارای تونر کمتری است. استارتر عموماً هنگام خرید پرینتر ارائه می شود و همانطور که از نام آن مشخص است جهت شروع به کار دستگاه پرینتر از طرف کارخانه سازنده در آن قرار داده شده است و چون مخزن تونر آن به طور کامل شارژ نشده، ظرفیت چاپ کمتری دارد ولی قابلیت شارژ مجدد و اضافه کردن تونر را دارد و می توان آن را به دفعات شارژ و استفاده کرد. به همین خاطر پیشنهاد می شود پرینتری را خریداری کنید که دارای کارتریج اورجینال استارتر باشد و پس از تمام شدن تونر، آن را شارژ نمائید.

لازم به ذکر است برخی فروشنده‌ها کارتریج استارتر را از دستگاه‌های پرینتر برمی دارند و قیمت پرینتر را اندکی پایین‌تر در نظر می گیرند. در صورت تهیه پرینتر بدون آن مجبور خواهید بود کارتریج طرح یا اورجینال با قیمت بالاتر خریداری کنید که قیمت تمام شده پرینتر در این حالت بالاتر خواهد بود.

چه زمانی باید کارتریج پرینتر را تعویض کنیم؟

در حال حاضر، جوهر کارتریج‌ پرینترهای جوهرافشان به رنگ‌های آبی، سیاه، سفید و قرمز در بازار موجود است و افراد با توجه به نیازشان می‌توانند برای خرید آنها اقدام کنند. اما نکته مهم در این خصوص، نحوه نگهداری و تعویض به موقع آنهاست. درواقع حساسیت بالای این قطعه مهم باعث شده تا همواره توصیه‌های زیادی درخصوص نحوه نگهداری آنها مطرح شود.

مثلا حتما بارها پیام تمام شدن جوهر را بر روی پرینتر خود دیده‌اید. این پیام به شما اعلام می‌کند که زمان تعویض آن فرا رسیده است. البته توصیه ما بر این است که اگر خطاهای دستگاه و مشکلات در پرینتر زیاد بود، به سراغ تعویض کارتریج بروید. یعنی اگر صرفا رنگ پرینتر کمرنگ شده باشد، شارژ جوهر و آپدیت کردن فریمور دستگاه کافیست تا شما را به خواسته‌تان برساند. در ادامه بیشتر درخصوص صحبت می‌کنیم با ما همراه باشید.

روش‌های نگهداری از کارتریج پرینتر

کارتریج‌ها اصلی‌ترین منبع تامین رنگ پرینترها هستند و وجود هرگونه مشکل و آسیب در آن می‌تواند روند کار پرینتر را مختل کند. از همین‌رو باید به بهترین شکل ممکن از آنها نگهداری کرد. درواقع اگر به جوهر در حال اتمام رسیدگی نشود، به سرعت خشک شده و دیگر قابل پرکردن نیست که این مسئله هزینه شما را دوبرابر می‌کند. در ادامه برخی از بهترین روش‌های موجود برای نگهداری از آنها را معرفی می‌کنیم.

روش اول:

اگر با پرینترهای جوهرافشان کار می‌کنید باید بدانید که این جوهر است که عملیات چاپ را انجام می‌دهد. از همین‌رو همیشه مقداری از جوهر را در قسمت هد خود و در درون روزنه‌ها نگه می‌دارد. و اگر از دستگاه استفاده نکنید، این جوهر خشک شده و روزنه‌های کارتریج را مسدود می‌کند. پس برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی؛ همواره آن را با جوهر پر کنید.

روش دوم:

به هیچ عنوان کارتریج‌ها را در جای گرم نگهداری نکنید. این کار منجر به منبسط شدن هوای درون آن شده و نشتی‌هایی را به وجود می‌آورد. اگر از مخزن استفاده می‌‌کنید باید بدانید در اثر کارکرد پرینتر، در قسمت سر هد، مقادیری جوهر انباشته می‌‌شود. از این رو، برای بالا بردن کیفیت چاپ توصیه می‌‌شود هر ماه یک بار و یا بعد از هر ۱۰۰ برگ چاپ شده، سر هد را روی یک دستمال مرطوب قرار دهید تا جوهرهای باقیمانده پاک شوند.

روش سوم:

در زمان جا زدن کارتریج در پرینتر باید حواستان را کاملا جمع کنید. زیرا به هیچ عنوان نباید به سوزن‌های داخل چاپگر و همچنین تراشه طلایی رنگ روی آن آسیب وارد کند. در صورت هرگونه برخورد و آسیب، مدارها پاره شده و ارتباط چاپگر و کارتریج قطع می‌شود.

نکاتی که برای خرید کارتریج پرینتر باید بدانید

انواع مختلفی از Cartridge در بازار موجود است، اما چطور باید بهترین محصول را برای پرینتر خود انتخاب کنید؟ در ادامه راهنمای کاملی را در این خصوص خدمت شما ارائه می‌دهیم:

به نوع و مدل پرینتر خود نگاه کنید

چاپگرها براساس نوع‌شان (لیزری یا جوهرافشان)، کارتریج مخصوص به خود را دارند و باید به سراغ تجهیزاتی سازگار با آنها بروید. از طرفی نباید هیچ تفاوتی میان مدل‌های مختلف چاپگر وجود داشته باشد. بطور معمول در زمان خرید پرینتر، دفترچه راهنمایی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در آن اطلاعات کارتریج‌های سازگار با دستگاه شما نوشته شده است. حتی اگر هم‌اکنون آن دفترچه را در اختیار ندارید، نگران نشوید، مراجعه به سایت شرکت سازنده چاپگر می‌تواند اطلاعات کاملی را در این خصوص، در اختیارتان قرار دهد.

به رنگ چاپ توجه داشته باشید

دومین نکته‌ای که در مسیر خرید کارتریج باید به آن توجه داشته باشید، نوع رنگ آن است. در پرینترهای لیزری تک رنگ، این انتخاب بسیار ساده‌ست، زیرا چاپگرها تنها از یک نوع خاصی از کارتریج پشتیبانی می‌کنند و یک سرچ کوتاه در اینترنت کافیست تا شما را به مدل‌های سازگار با پرینترتان برساند.

این مسئله اما در چاپگرهای لیزری کمی دشوارتر است. زیرا فاکتورهای مختلفی را باید مدنظر قرار داد. مثلا قصد چاپ برگه ها با چه رنگی را دارید، پس از آن یافتن عدد مربوط به کارتریج است که اهمیت پیدا می‌کند. مثلا پرینترهای مدل اچ پی، عدد Cartridge آنها با حرف A شروع می‌شود.

به کیفیت اهمیت دهید

این روزها کارتریج‌های موجود در بازار از نظر کیفیت به سه دسته، اورجینال، طرح اصلی و معمولی تقسیم‌بندی می‌شوند. خب همانطور که میتوان حدس زد، نوع اورجینال توسط خود تولیدکنندگان اصلی ساخته می‌شود، کارتریج‌های طرح اصلی (Compatible) از نظر کیفیت، نزدیک به اورجینال هستند اما سازنده متفاوتی دارند. از همین‌رو از نظر قیمتی نیز پایین‌ترند. همین قیمت پایین و نزدیک بودن به نوع اصلی هم عاملی بوده تا افراد خرید نوع طرح اصلی را ترجیح دهند. البته توصیه می کنیم برای خرید کارتریج‌های طرح اصلی حتما به سراغ شرکت‌های معتبر و خوشنام بروید تا هیچ آسیبی به پرینتر شما وارد نشود.

به برند توجه کنید

این روزها پرنترهای سامسونگ، کانن و اچ پی جزء معروف‌ترین برندهای فعال در این صنعت هستند که هرکدام کارتریج‌های اصل خود را برای دستگاه‌شان تولید می‌کنند. مسلماً خرید نوع اورجینال این برندها از نظر کیفی بسیار مرغوب‌تر بوده و کارآیی بیشتری هم ندارد. توصیه می‌شود اگر پرینتر شما سامسونگ است، به سراغ خرید کارتریج برند اچ پی نروید. زیرا گاهاً پیش آمده که این عدم تطابق، نیاز کاربران را برآورده نکرده است.

هر سه برند کارتریج hp، کارتریج Canon و کارتریج Samsung توسط فروشگاه اینترنتی آوا فرهنگ آریا با بهترین قیمت، کیفیت و گارانتی معتبر جهت خرید آنلاین ارائه شده است. همچنین می توانید جهت مشاوره قبل از خرید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

برای پرینتر خود اهمیت قائل شوید

در برخی از مشاغل، پرینتر یکی از مهم‌ترین ماشین‌های اداری‌ست که روزانه بارها و بارها از آن استفاده می‌شود. از همین‌رو به هیچ عنوان قطعات آن را بی‌اهمیت ندانید و در زمان نیاز به تعویض، به سراغ بهترین محصولات بروید. چه بسا که هر چقدر کارتریج مورد استفاده در پرینتر از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، خروجی آن نیز بهتر خواهد بود.

اگر برای خرید، تعویض یا حتی شارژ کارتریج اطلاعات بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما اطلاعات کامل‌تری را در این خصوص خدمت شما ارائه خواهند داد.

سخن آخر

مطالب گفته شده در این نوشتار، اطلاعات کلی را در رابطه با کارتریج پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری و مزایای هر کدام، در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما درصورتی که به راهنمایی‌های بیشتری در این زمینه نیاز داشتید، حتما مقالات مرتبط در این زمینه را مشاهده بفرمائید یا با همکاران ما در تماس باشید. برای تهیه کارتریج پرینتر خود و مشاهده قیمت آن، می‌توانید از فروشگاه اینترنتی آوا فرهنگ آریا دیدن فرمایید.

سوالات متداول

آیا کارتریج همان تونر یا جوهر است؟ کارتریج‌های جوهری حاوی جوهر مایع هستند و توسط پرینترهای جوهر افشان و کارتریج‌های تونر حاوی پودر هستند و توسط پرینترهای لیزری استفاده می شوند.

فرق کارتریج با تونر چیست؟ کارتریج پرینتر لیزری دارای محفظه‌ای استوانه‌ای است که پودری به نام تونر را در خود جای می دهد.

فرق تونر با جوهر در کارتریج پرینتر چیست؟ تونر پودری ترکیبی از پلی‌استر، اکسید آهن و کربن است ولی جوهر از نوع مایع است.

منابع:

https://www.ldproducts.com/blog/whats-the-difference-between-ink-and-toner-cartridges

https://www.printerland.co.uk/blog/what-is-the-difference-between-ink-and-toner-cartridges

4.9/5 - (19 امتیاز)

28 دیدگاه در “کارتریج چیست؟ انواع کارتریج در پرینتر

 1. بنیامین گفت:

  میخوام کارتریج تهیه کنم کارتریج جوهرافشان به صرفه تر هست یا کارتریج تونر راهنمایی کنید ممنون

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کارتریج رو با توجه به مدل دستگاهتون باید خرید بفرمایید. هر دستگاه پرینتر کارتریج مخصوص به خود را دارد.

 2. شیما گفت:

  بهترین پرینترهای خانگی چند کاره و تک کاره کدام هستند من میخوام پرینتر تهیه کنم برای منزل می خواستم بدونم

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   موارد زیادی برای نیاز شما میتوان پیشنهاد داد. با توجه به حجم کار یا اینکه رنگی یا سیاه سفید خواستن شما مدلهای مختلفی هستند که با مشاوره تلفنی با کارشناسان فروش ما بهترین انتخاب را خواهید کر.

 3. عماد گفت:

  میخواستم بدونم تفاوت پرینتر های لیزری با جوهرافشان در چی هست و قیمت پرینتر لیزری چقدر هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   تکنولوژی چاپ و نوع کارتریج در این دو مدل پرینتر متفاوت است. از پرینتر جوهر افشان بیشتر برای چاپ با کیفیت عکس استفاده میشود و از پرینتر لیزری برای چاپ اسناد و متن استفاده میشود. قیمت پرینترها با توجه به مدل و کارایی آنها متفاوت است و رنج قیمت وسیعی دارد.

 4. شمسی گفت:

  اگر بعد از اینکه کارتریج دستگاه رو عوض کنیم و دستگاه پرینتر تو چاپ به مشکل بخوره اشکال از کارتریج هست؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   مشکلات متعددی ممکنه برای دستگاه شما بوجود آمده باشد. در صورتیکه پس از تعویض دوباره کارتریج همچنان مشکل داشتید پرینتر شما باید بررسی شود.

 5. لطیفی گفت:

  پرینتر جوهرافشان برای چاپ عکس گرفتم خیلی راضی هستم تک کاره هست چاپ رنگی و وای فا داره و چاپ دو رو داره خیلی عالیه

 6. رضوانی گفت:

  پرینتر لیزری اچ پی مدل Leser 107w میخوام بگیرم این مدل از پرینتر لیزری مناسب هست؟ و قیمتش چقدره؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   این مدل دستگاه تک کاره است و مناسب مصارف خانگی و اداری با حجم کار متوسط میباشد. قیمتهای موجود در سایت به روز هستند

 7. بهنام گفت:

  سرعت چاپ در کدام یک از پرینتر های لیزری و جوهرافشان بیشتر هست؟
  با هرکدام در یک دقیقه چند صفحه میشه باهاش چاپ کرد؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   سرعت چاپ در مدلهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی سرعت پرینترهای لیزری بسیار بالاتر از پرینترهای جوهر افشان است.

 8. ناصری گفت:

  بنده دستگاهی رو برای کارم احتیاج دارم که بتونم باهاش روزانه حداقل ۱۵۰دبرگ تا ۲۵۰برگ چاپ اسکن انجام بدم میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   درصورتیکه حجم کار بالایی دارید و از قابلیت اسکن و کپی هم استفاده میکنید دستگاه چهارکار Canon 237w و یا HP 428fdn انتخاب مناسبی برای شماست. برای راهنمایی بهتر با بخش فروش تماس حاصل فرمایید

 9. محمد رحمانی گفت:

  پرینتر های تک رنگ برای چاپ اسناد و مدارک مقاله استفاده می شوند و سرعت در این پرینتر های سیاه و سفید خیلی بالاست.

 10. احمد نیا گفت:

  با سلام و ممنون بابت مطلب آموزشی کاملتون. یه سوال داشتم از خدمتتون. کارتریج های دستگاه های فتوکپی از چه نوعی هست و چطور شارژ میشه؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   كارتريج دستگاه هاي فتوكپي انواع مختلفي دارد و هر كدام به روش خواص خود شارژ ميشوند.
   توصيه مي شود جهت شارژ كارتريج هاتون به مراكز متخصص اين كار مراجعه فرماييد.

 11. اندیشه گفت:

  سلام
  آیا کارتریج به جز در ماشین های اداری مانند پرینتر و دستگاه کپی در صنایع دیگر هم استفاده می شود؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   بله همانطور که در متن گفته شد کارتریج در صنایع دیگر نیز کاربرد دارد مانند فشنگ اسلحه و فشنگ خودنویس در لوازم تحریر.
   با تشکر.

 12. علیمردانی گفت:

  سلام
  کارتریج استارتر چند درصد کارتریج فول تونر داره و می تونه پرینت بگیریم باهاش؟
  همینطور تا چند بار میشه شارژش کرد؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   معمولا در کارتریج های استارتر 30% ظرفیت واقعی، مخزن تونر پر شده است و 2 تا 3 بار قابلیت شارژ دارند.
   با تشکر.

 13. ناشناس گفت:

  سلام. کارتریج دستگاه کپی رو چطور میشه شارژ کرد؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام و احترام
   برای شارژ تونر دستگاه کپی هم مانند شارژ کارتریج پرینتر باید به مراکز تخصصی شارژ تونر و کارتریج مراجعه بفرمایید یا اینکه متخصص براتون انجام بده.
   با تشکر.

 14. مهران كي نژاد گفت:

  با سلام كارتريج همان تانك دستگاه هاي ليزيري قديم بوده كه در داخل آن پور خاصي به نام تونر با توجه به حجم كارتريج ريخته ميشود كه البته در داخل كارتريج انتقال به سيلندر درام داده شده سپس به روي كاغد انتقال داده مي شود و با حرارتي مناسب به وسيله ي فيوزينگ دستگاه همان تونر روي كاغذ پخته و چاپ مي شود

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   ممنون از نظر ارزشمندتان.
   با تشکر.

 15. حریری گفت:

  سلام. فرق کارتریج و تونر چیه؟

  1. آوا فرهنگ آریا گفت:

   با سلام خدمت شما
   همانطور که در متن گفته شد کارتریج پرینتر لیزری دارای محفظه ای استوانه ای است که پودری به نام تونر را در خود جای می دهد.
   با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *